Domy z bali - idealna alternatywa dla murowanych domów

Domy z bali – idealna alternatywa dla murowanych domów

Szukasz alternatywnych pomysłów na budowę domu? Domy z bali – idealna alternatywa dla murowanych domów. Warto przyjrzeć się budowie domów z drewna. Dawniej kojarzone było one z górskim klimatem hoteli i pensjonatów, obecnie coraz częściej na tą technologię decydują się osoby budujące dom jednorodzinny. Domy z bali kochamy za ich swojski wygląd, specyficzny mikroklimat panujący we wnętrzach oraz dużą energooszczędność. Jak się je buduje? Jakie mają wady i zalety domy z bali?

Polski krajobraz pełen jest drewnianych domów, najczęściej w stylu drewnianego dworku lub wiejskiej chaty – widok ten doskonale wpisuje się w polską tradycję. Domy z bali są synonimem naturalności, piękna i swojskości. Budowanie z drewna jest stosunkowo łatwe i szybkie, chociaż niestety często dość drogie. Wymaga również dużej wiedzy i doświadczenia od ekipy budowlanej. Źle wykonany projekt może powodować, że dom będzie łatwo tracił ciepło.

W drewnianych domach z bali dobrze się mieszka. Materiał ten nie tylko ładnie wygląda i pachnie, ale również reguluje poziom wilgotności we wnętrzu domu. Mieszkańcy takich domów wskazują na przyjazny mikroklimat, uważając go za największą zaletę.

Domy z bali cena

Domy z bali - idealna alternatywa dla murowanych domówDecydując się na budowę drewnianego domu mamy do wyboru kilka technik. Głównie od wyboru technologii i rodzaju drewna zależeć będzie cena. Domy z bali są znacznie droższe od domów szkieletowych, ponieważ do ich budowy potrzebne jest zastosowanie dużo większej ilości drewna w postaci bali o dużych wymiarach. Ponadto wykonanie domu z bali jest bardzo pracochłonne, wymaga dobrej znajomości metodologii a przy tym precyzji, więc koszty wynajęcia dobrej ekipy stanowią duży koszt.

Jest wiele sposobów budowania domów z bali. Domy wyglądające podobnie na pierwszy rzut oka mogą się różnić rodzajem zastosowanego drewna, kształtem bali oraz sposobem docieplenia. To właśnie wybór metodologii ma poważny wpływ na cenę końcową, ponieważ od niego zależy rodzaj drewna oraz metoda budowy. Przekłada się to również na późniejsze wykończenie wnętrza takiego domu z bali.

Domy z bali konstrukcja

Współcześnie budowane domy z bali mogą mieć konstrukcję różnego rodzaju i kształtu. Klasyczna konstrukcja jest nazywana wieńcówką i polega na układaniu jednego grubego bala na drugim. Mimo, że takie domy zbudowane są z grubych elementów, często o szerokości powyżej 20 cm, wykonuje się dodatkowe ocieplenia. W zależności od techniki budowy, izolacja ta jest umieszczana od zewnętrznej lub od wewnętrznej strony ściany. Odmianą tej konstrukcji jest ściana z podwójnych bali z izolacją termiczną umieszczoną między nimi.

Kolejny sposoben na budowę domu z bali jest układ zwany sumikowo-łątkowy. W technologii tej stosowane są cieńsze bale. Umieszcza się je między pionowymi słupami rozstawionymi w narożnikach, przy otworach na okna i drzwi oraz w ścianach.

W innej technologii dom z bali jest zbudowany z solidnego szkieletu Bale mają wówczas 8 do 12 cm grubości. Przy budowanie na narożnikach stosuje się tak zwane fałszywe węgły imitujące prawdziwą wieńcówkę. W przypadku budowy domów z bali często stosowane są prefabrykaty.

Jakie zatem zalety posiadają domy z drewna?

To idealne rozwiązanie dla osób chcących dbać o środowisko. W tym przypadku drewno jest podstawowym budulcem naszego domu, a jednocześnie jest to naturalny surowiec występujący w przyrodzie. Dom wybudowany z drewna tworzy w środku przyjazny dla człowieka mikroklimat, według lekarzy korzystnie wpływa on na stan zdrowia człowieka. Dom z bali to bardzo zdrowy budynek, z oddychającymi ścianami, gdzie panuje rewelacyjny mikroklimat. Drugą niewątpliwą zaletą domu z bali będzie jest krótszy czas trwania inwestycji budowlanej niż w przypadku murowanych odpowiedników. Zastosowanie technologii suchej pozwala pracować na drewnianym domem cały rok, nawet w warunkach zimowych. Jedyną częścią domu z bali wymagającą dodatnich temperatur są fundamenty. Kolejnym atutem jest nieprzeciętny wygląd. Dom wybudowany z bali na pewno będzie zachwycał swoim wyglądem, a drewno to świetny materiał do aranżacji wnętrz.

Czy dom z bali to ciekawa alternatywa?

To zależy oczywiście od naszych oczekiwań, preferencji, przekonań oraz posiadanego budżetu. Przy budowie domu drewnianego już na starcie musimy posiadać cały budżet na budowę domu. Domy z bali na pewno charakteryzować się będą krótszym czasem budowy. To są na pewno dwa podstawowe elementy przemawiające za skorzystaniem z takiego rozwiązania. Jeśli te dwa argumenty do Ciebie przemawiają, powinieneś zdecydować na bliższe przyjrzenie się projektom.

Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej Polaków. Dostrzegają oni nie tylko zalety wynikające z krótszego czasu budowy, przyjaznego mikroklimatu czy też eleganckiego designu. Wybór domów z bali wynika również z faktu dużej energooszczędności takich domów. Dzięki zastosowaniu grubych bali oraz termoizolacji w ścianach mniej ciepła ucieka na zewnątrz. Dostrzegalne jest to na rachunkach za ogrzewanie – w skali roku właściciele są w stanie zaoszczędzić nawet kilka procent.

About the author