Chemia budowlana

Chemia budowlana

W budownictwie mianem chemii dawniej określano wyłącznie mieszanki do betonu mających na celu wzmocnienie konstrukcji. Jednak na przestrzeni lat i powstawania coraz to nowych rozwiązań technologicznych usprawniających pracę budowlańców, pojęcie chemii budowlanej zyskało na uniwersalności. Chemia budowlana to szeroki zakres produktów, które towarzyszą procesowi budowy od fundamentów, poprzez ściany, na dachu i wykańczaniu wnętrz kończąc.

Impregnaty

Przydatność impregnatów docenią posiadacze drewnianych tarasów i elementów małej architektury ogrodowej, oraz właściciele pięknych elewacji z cegły. Jednak nie tylko do upiększania i ochrony ozdobnych elementów domu przydają się impregnaty. Impregnacja więźby, lub świeżo położonego tynku na ścianach zewnętrznych domu również jest koniecznością. Reasumując — w dziale z chemią budowlaną w marketach i składach znajdziemy wszystkie specyfiki, które chronią elementy, lub całe powierzchnie budynków. Impregnujemy elementy drewniane, metalowe, betonowe, tynki, kamień, czy cegłę. Wszystko to, co po naruszeniu przez ząb czasu może ulec zniszczeniu, podlega impregnacji.

Czytaj więcej:

Farby i lakiery

Farby i lakiery to najbardziej lubiany element chemii budowlanej, ponieważ dotyczy końcowego etapu budowy lub remontu domu, czy mieszkania. Wybieranie koloru farb na ściany to czysta przyjemność, a zabawa w architekta wnętrz niewątpliwie przyniesie wiele radości. W zależności od potrzeb dostępna jest szeroka paleta barw, oraz rodzajów farb. Farby potrafią odmienić wnętrze w dosłownie kilka chwil, ponieważ za ich pomocą niewielkim kosztem możemy odświeżyć kafelki ścienne lub podłogowe w łazience, dach, lub elewację. Ogromny postęp technologiczny spowodował wyprodukowanie farb i lakierów dosłownie do każdej powierzchni. Mamy zatem do czynienia z chemią budowlaną w postaci farb i lakierów do drewna, metalu, powierzchni PCV, ceramicznych, mineralnych, czy betonu.

Hydroizolacja, uszczelniacze i silikony

Hydroizolacja jest niezmiernie ważnym elementem w budowie domu, lub remoncie mieszkania. To ona zabezpiecza wszelkie powierzchnie przed korozją wywołaną wilgocią i wodą. Do zabezpieczenia szpar przy prysznicach i wannach świetnie sprawdzi się silikon budowlany, natomiast taśma uszczelniająca to doskonałe rozwiązanie na styku ścian i podłóg w pomieszczeniach narażonych na podwyższone działanie wilgoci. Hitem w tematyce hydroizolacji jest folia w płynie produkowana na bazie żywic syntetycznych. Stosowana w łazienkach i kuchniach pod okładziny ścienne najlepiej uchroni ściany przed degradacją spowodowana wilgocią. Z powodzeniem można ją stosować również  w przypadku ogrzewania podłogowego. Hydroizolacji należy poddać również fundamenty domu, ponieważ to one najbardziej narażone są na działanie wód gruntowych. Stosowana do tego celu chemia budowlana w postaci emulsji asfaltowych, lepiku, lub papy najlepiej spełni swoje zadanie ochrony przed wodą i wilgocią.

Gładzie i tynki

Gładzie i tynki ozdobne to kolejna z niezwykle popularnych pozycji działów z chemią budowlaną. Gładzie gipsowe, polimerowe, cementowe i wapienne mają za zadanie sprawić, że ściany będą idealnie gładkie i gotowe pod malowanie lub okładzinę. Zanim jednak ściana zostanie dopieszczona gładzią, najpierw należy zadbać o jej otynkowanie. Wyjątkiem są tynki dekoracyjne, których celem jest pozostawienie ozdobnej powłoki na ścianie i większość z nich nie wymaga wcześniejszego tynkowania ściany tradycyjnymi tynkami gipsowymi, czy cementowo-wapiennymi. Tynki ozdobne można pomalować na dowolny kolor, a oryginalna faktura, która jest ich cechą charakterystyczną, dodaje pomieszczeniu elegancji i klasy. Można również zdecydować się na tynki barwione w masie i zapomnieć o dodatkowym malowaniu ścian.

Grunty

Grunty to niedoceniany składnik produktów chemii budowlanej. Często ignorowanie gruntowania powierzchni kończy się położeniem okładziny raz jeszcze. Grunt ma na celu zwiększenie przyczepności pomiędzy podstawą a powłoką. Zmniejsza również chłonność podłoża, co w przypadku malowania ścian ma niebagatelne znaczenie w kontekście ilości zużytej farby. Ponadto położenie warstwy gruntu chroni płaszczyznę przed działaniem wilgoci, zapewnia dłuższą żywotność powłoki, a dzięki bardzo dobry właściwościom wiążącym zapobiega odpadaniu i złuszczaniu położonej warstwy. Gruntowanie najczęściej stosuje się przed położeniem farby, tynku, lub kleju do płytek.

Kleje, fugi i zaprawy

Zaprawy służą do wyrównania powierzchni i stosowane są najczęściej na podłogach. Istnieje również szczególny rodzaj zaprawy używany w sytuacji konieczności naprawy poziomych i pionowych powierzchni żelbetowych. Po nałożeniu zaprawy i wyrównaniu powierzchni podłóg, z powodzeniem można położyć warstwę kleju i układać płytki ceramiczne. Na gotową zaprawę można również ułożyć inne okładziny takie jak panele, czy podłoga PCV. W przypadku wykańczania podłóg i ścian płytkami ceramicznymi koniecznie należy pamiętać o fugach.

Chemia budowlana towarzyszy budowie domu lub remontach na każdym ich etapie od  fundamentów, po sam dach. Ułatwia pracę ekipom budowlanym i gwarantuje trwałe i pewne rozwiązania.

About the author