Chirurgia plastyczna i wszystko, co trzeba wiedzieć na jej temat

Chirurgia plastyczna i wszystko, co trzeba wiedzieć na jej temat

Chirurgia plastyczna i wszystko, co trzeba wiedzieć na jej temat – jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyła się ludziom wyłącznie z gwiazdami i ludźmi zamożnymi, którzy mieli na tyle dużo pieniędzy, aby móc sobie na nią pozwolić. Już wtedy też często mówiło się o jej nieprzewidywalności – serwisy plotkarskie obiegały informacje o nie do końca udanych operacjach, w wyniku których celebryci zamiast poprawiać swój wygląd, pogarszali go.

Od tego czasu jednak medycyna pogalopowała do przodu, a jej estetyczna gałąź uległa ogromnemu przekształceniu – podobnie, jak samo podejście do chirurgii plastycznej. Ta stała się nie tylko szerzej dostępna, ale i uznawana za normalność. Przestano również mówić o niepomyślnie przeprowadzanych operacjach w jej obrębie – głównie ze względu na to, że zaczęły być zdarzeniem marginalnym. W naszym wpisie skupimy się na wszystkim, co wypadałoby wiedzieć na temat medycyny estetycznej jeszcze zanim się po nią sięgnie.

Chirurgia plastyczna – fakty, o których trzeba wiedzieć

Choć każdy z nas wie, czym tak naprawdę jest chirurgia plastyczna, istnieje mnóstwo jej elementów, które dla wielu pozostają niewiadomą. Poniżej przedstawiamy te fakty, które są bardzo istotne, a które mogą zmienić nasze postrzeganie na temat tej szerokiej dziedziny medycyny.

  • Chirurgia plastyczna powstała z potrzeby niesienia pomocy – przez pierwsze lata swojego istnienia podejmowano się jej wyłącznie wtedy, gdy zaszła taka potrzeba. Sięgało się po nią na przykład w przypadku ludzi po wypadkach czy ciężkich chorobach, przez które ich ciało zostało w jakiś sposób zdeformowane.
  • Pierwsza operacja plastyczna miała miejsce w 1827 roku, kiedy to Amerykanin John Mettauer przeprowadził ją na sobie. historia operacji plastycznej sięga jednak już czasów starożytnych – choć wtedy jeszcze nie istniała w sposób “oficjalny” i znany nam w chwili obecnej.
  • Chirurgia plastyczna jest czymś wymagającym olbrzymiej wiedzy – wbrew powszechnej opinii, nie może się jej podjąć każdy “standardowy” chirurg. Konieczne jest wykształcenie kierunkowe, pozwalające na działanie z ciałem właśnie pod kątem jego estetyki.
  • Zabiegów w obrębie chirurgii plastycznej nie może się podjąć każdy – istnieje wiele przeciwwskazań związanych z wykonywaniem zabiegów chirurgii plastycznej. Najczęściej są one związane z wszelkiego rodzaju chorobami, w towarzystwie których zabiegi mogłyby być niebezpieczne dla życia. O bezpieczeństwie zawsze decyduje lekarz, a przed podjęciem się zabiegu powinno się przechodzić przez specjalistyczne badania, które jednoznacznie określą bezpieczeństwo całej operacji.
  • Chirurgia plastyczna wymaga od pacjenta rekonwalescencji – jako że zabiegi wykonywane w jej obrębie są inwazyjne, po ich przeprowadzeniu konieczne jest danie sobie trochę czasu na dojście od siebie. Wiele operacji zostawia po sobie blizny, bardzo często ciężkie do przewidzenia przez samego lekarza. Od ciała konkretnego pacjenta zależy, czy zrosną się, czy też pozostaną z nim na zawsze.
  • Chirurgia plastyczna jest odłamem medycyny estetycznej, ale nie powinna być z nią mylona – podczas gdy ona zakłada większe zmiany, medycyna estetyczna skupia się na tych najmniejszych oraz działaniach wyłącznie nieinwazyjnych.
  • Operacje plastyczne wykonuje się również u dzieci i choć mogą mieć różny charakter, najczęściej stosuje się je do pozbywania się wad wrodzonych czy korygowania niedoskonałości wprowadzających je w kompleksy (zwłaszcza odstających uszu).

Jakie operacje plastyczne wykonuje się najczęściej?

Chirurgia plastyczna i wszystko, co trzeba wiedzieć na jej tematWyniki statystyczne związane z najczęściej przeprowadzanymi operacjami plastycznymi potrafią zaskoczyć. Choć bowiem każdy spodziewałby się, że to powiększanie piersi będzie się cieszyło największym zainteresowaniem, tak naprawdę nie znajduje się nawet w piątce najczęściej wykonywanych zabiegów. Piąte jest za to… pomniejszanie piersi i choć po świecie chodzi mnóstwo kobiet z silikonowymi protezami piersi, to na zmniejszenie decyduje się najczęściej. Czwarta co do popularności jest tak zwana plastyka brzucha, zakładająca jego modelowanie według własnych upodobań i gustu. Trzecią najczęściej wykonywaną operacją w dziedzinie medycyny estetycznej jest plastyka powiek, a drugą – plastyka twarzy. Zdecydowanie najczęstszym zabiegiem, którego podejmują się chirurdzy plastyczni z całego świata jest… liposukcja, a zatem pozbywanie się tłuszczu z miejsc, w których mamy go najwięcej (lub tak po prostu uważamy).

Operacje plastyczne są na tyle powszechne, elastyczne i szeroko dostępne, że można się ich podjąć w związku z niemal każdą częścią ciała. Dlatego też wyżej przez nas przytoczony ranking popularności z roku na rok różni się, w zależności od propagowanych przez modelki i gwiazdy trendów.

Podsumowanie

Chirurgia plastyczna jest czymś, co wraz z upływem czasu zyskuje na popularności, ale i renomie. Nie jest już postrzegana jako rarytas dla najbogatszych, a coś, na co może zdecydować się każdy. Bezpiecznie, szybko i w cenie, na którą będzie mógł sobie pozwolić. Pamiętajmy jednak, aby zawsze podchodzić do niej w sposób rozsądny i nie ignorować przeciwwskazań do podjęcia się zabiegów. Tylko wtedy te przyniosą należyte efekty, ale też nie będą zagrożeniem dla naszego życia i zdrowia.

About the author