Jaką bramę wybrać do naszego garażu?

Jaką bramę wybrać do naszego garażu?

Jaką bramę wybrać do naszego garażu? Posiadając własny dom z pewnością wydzieliliśmy w jego obrębie (albo delikatnie poza nim, w zależności od koncepcji) miejsce na bezpieczne parkowanie samochodu czy trzymanie narzędzi, rowerów, kosiarki i wielu innych rzeczy użytkowych – garaż. Pytanie, które z pewnością od razu nasuwa się nam na myśl związane jest z jego zamykaniem. Producenci oferują obecnie wiele rodzajów bram garażowych, różniących się od siebie przede wszystkim budową, ale i sposobem otwierania. Na który z nich powinniśmy się zdecydować? Podpowiemy w tym poradniku.

Bramy garażowe i ich podstawowe rodzaje

Choć niegdyś przeglądając bramy garażowe byliśmy skazani na jeden ich rodzaj, dziś rynek obfituje w najróżniejsze ich warianty. Ciężko jest określić któryś lepszym od innego – wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji, ale też tego, co najbardziej pasuje do naszego projektu domu. Plusem jest fakt, że każdy z rodzajów występuje w niemal dowolnym wariancie kolorystycznym, ale też w formie prostej lub bardziej zmyślnej. Daje nam to znacznie większe pole do popisu i pozwala na lepsze dopasowanie bramy do naszego własnych gustu. Do głównych rodzajów bram garażowych zaliczyć możemy:

  • bramy rozwieralne – jest to zdecydowanie najstarszy typ bramy garażowej, wciąż obecny w wielu starszych budynkach, ale też chętnie wybierany do tych dopiero stawianych (choć jego popularność powoli, ale stale maleje). Bazuje na dwóch symetrycznych skrzydłach, każde z których otwiera się na bok. Jego plusem jest fakt, że nie wymaga długiego podjazdu, a jego zaprojektowaniem możemy zająć się sami (jeśli mamy umiejętności stolarskie), albo też powierzyć jego wykonanie warsztatowi rzemieślniczemu. Mimo wszystkich zalet tego typu bram, zazwyczaj nie montuje się w nich napędu elektrycznego, co w dzisiejszych czasach może zniechęcać (bo zmusza do ręcznego otwierania i zamykania konstrukcji);
  • bramy uchylne – zwane również płytowymi, obecnie stanowią zdecydowanie najpopularniejszą opcję. Składają się z jednego elementu, który wysuwa się na zewnątrz garażu, w pozycji otwartej przylegając do ściany sufitu. Choć wymagają dużo miejsca podjazdowego, są wygodne w eksploatacji i mało awaryjne. Bazują w końcu na bardzo prostym mechanizmie i można je podnosić zarówno za pomocą elektroniki, jak i ręcznie;
  • bramy rolowane – zwane również żaluzjowymi, są bramami, które wymagają zdecydowanie najmniej miejsca – nie wymagają żadnego miejsca na podjeździe, gdyż podnoszą się wyłącznie do góry, zawijając się przy suficie w specjalny mechanizm, przypominający ten obecny w popularnych roletach okiennych. Sprzedawane są w zestawie z elektrycznym napędem, a same w sobie są bardzo wygodne w użytkowaniu. Niestety, mogą wymagać częstych przeglądów i cechować się sporą awaryjnością. Nie są też oferowane przez każdego producenta;
  • bramy segmentowe – cieszą się ogromną popularnością, występując w dwóch różnych wariantach – górnych i bocznych. Są bardzo często wybieraną opcją przy garażach wychodzących bezpośrednio na ulicę. Ich główną zaletą jest fakt, że nie zajmują żadnej przestrzeni przed garażem. Mogą zawijać się przy suficie, albo też odchodzić na boki. Co ważne, są bardzo szczelne, dlatego też poleca się je do instalowania przy garażach ogrzewanych, gdyż nie prowadzą do ubytków cieplnych – doskonale sprawdzają się w izolacji garażu. 

Jak wybrać bramę garażową dla siebie?

Jaką bramę wybrać do naszego garażu?Głównym kryterium wyboru bramy garażowej już dawno przestała być jej cena. W dzisiejszych czasach znacznie bardziej ceni się energooszczędność, niezawodność, funkcjonalność, ale i dobry serwis. Rzeczywiście, jest ona inwestycją na całe lata, potrafiącą znacząco przyczynić się do obniżenia kosztów eksploatacji całego budynku (jeśli tylko garaż znajduje się w jego bryle).
Wybierając więc bramę garażową zwróćmy uwagę na to, jak komponuje się z całą stylistyką naszego domu, ale też jakie rozwiązania zostały w niej użyte. Mowa tutaj o ociepleniu, systemach związanych z zapewnieniem szczelności, ale też o sposobie jej otwierania, mającym niebagatelny wpływ na jej codzienne eksploatowanie. Pamiętajmy, że bezpieczna brama jest podstawą spokojnego snu – stawiajmy więc na produkty zaufanych producentów. Takie, które – w razie problemów – będziemy mogli naprawić, bez zbędnych komplikacji i bycia skazanym na działanie na własną rękę.
Bramy garażowe najczęściej produkuje się na bazie blachy stalowej lub aluminiowej. Istnieją też warianty drewniane (przede wszystkim w bramach rozwieralnych), które sprawdzają się w codziennym użytkowaniu równie dobrze, jak wszystkie pozostałe.

Polecamy również:

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach wybór jeżeli chodzi o bramy garażowe jest ogromny i nie jesteśmy skazani na żaden ich rodzaj. Postawmy więc na taką, która spełni nasze oczekiwania pod względem estetycznym, ale i funkcjonalnym, po prostu sprawdzając się w akcji. Pamiętajmy, że będziemy z niej korzystać nader często – oszczędźmy więc nie kupując tańszy jej model, ale inwestując w tej lepiej ocieplony, który rozłoży te oszczędności w czasie i sprawi, że będziemy z niego po prostu bardziej zadowoleni.

About the author