Projekty małych domów

Projekty małych domów

Projekty małych domów – od czego zacząć? Projektowanie nowoczesnego domu nie jest łatwe. Wymaga dużo cierpliwości, odpowiednich umiejętności i długich godzin myślenia. Wysokiej jakości domy z bali i domki letniskowe z wykorzystaniem drewna z najlepszych lasów iglastych na świecie. W takim domu naprawdę możemy się wyciszyć. Ucieleśnia pozytywną energię natury. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w ruchliwym mieście, czy w spokojnej okolicy, w drewnianym domu poczujemy niepowtarzalną atmosferę lasu.

Drewniane wnętrze – tak czy nie?

Drewniane powierzchnie pochłaniają i oddają wilgoć, równoważąc wilgotność powietrza w pomieszczeniu przez cały rok. W domku z bali możemy lepiej oddychać, czuć się lepiej i być zdrowszym.

Drewno to niewątpliwie najbardziej ekologiczny materiał budowlany. Jest to produkt w 100% naturalny, a jego stosowanie może znacznie ograniczyć emisję CO2. Budowa takiego domu wymagałaby mniejszego zużycia paliw kopalnych niż innych materiałów, a odpady drzewne, które występują jako produkt uboczny, mogłyby zostać ponownie wykorzystane do produkcji energii. Energia wytworzona z tych odpadów jest prawie dwukrotnie większa niż zużycie energii przez budynek. Ponadto domy z bali, takie jak te wykonane z bali lub ram, również magazynują dwutlenek węgla podczas swojej długiej żywotności.

Jak zaprojektować mały dom?

Projekty małych domów
Projekty małych domów

Na rynku dostępne są gotowe projekty drewnianych domów jednorodzinnych, ale jeśli mamy chęci i czas możemy stworzyć własne, niepowtarzalne projekty. Następnie musimy pamiętać, że chociaż domy są obecnie znacznie większe, techniki budowy domów z bali dają ogromne możliwości projektowe, nawet w przypadku małych domów. Przydałby się nam otwarty plan koncepcyjny.

Nowoczesne praktyki budowlane i materiały umożliwiły zaprojektowanie małych domów na otwartym planie. Nie musimy już budować ścian, które kiedyś oddzielały małe, pudełkowate pomieszczenia. Jeśli rzut domu jest otwarty, kuchnia, jadalnia i pokoje będą wizualnie większe. Zwiększy to komfort życia. Nie projektujmy wnętrz jednofunkcyjnych. Oficjalna jadalnia, która jest używana tylko kilka razy w roku, jest tak samo stratą miejsca w małym domu, jak domowe biuro, które służy tylko do płacenia rachunków. W otwartej kuchni możemy ustawić dowolny stół na specjalne okazje. Przy coraz mniejszych laptopach mały stolik w kuchni czy salonie zapewni dużo miejsca do pracy. Zadbajmy również o odpowiednią garderobę. Powinny pasować do wystroju wnętrza.

Wielkość pomieszczeń w domu

Duże łazienki i sypialnie nie są idealne dla rodzin, które spędzają dużo czasu w kuchni lub salonie. Jeśli mamy kilkoro dzieci, do pokoju możemy wstawić wygodne łóżko piętrowe. Niech kuchnia stanie się centrum Twojego domu. Powinien być łatwo dostępny z innych części domu oraz z kluczowych punktów na zewnątrz. Jeśli w pobliżu znajdują się garaże, ogródki i tarasy, dodajemy kuchni funkcjonalność. Znajdźmy brakującą przestrzeń. Wyeliminujmy duże korytarze i przedpokoje, budując nad schodami półszafy.

Możemy wprowadzić różne rozwiązania, aby zagospodarować wcześniej zmarnowaną przestrzeń. Wybierzmy odpowiednie okna i drzwi. Duże okna zwiększają ilość naturalnego światła i przepływu powietrza, szczególnie w małych pomieszczeniach. Jednak drzwi i okna nie mogą kolidować z aranżacją pomieszczenia. Wybierając rozmiar i wysokość okien, weź pod uwagę przeznaczenie wnętrza. Drzwi nie mogą otwierać się w kierunku mebli ani w kierunku ruchu. Przemyślany projekt stworzy uroczą chatę z bali, która idealnie wpasuje się w nowoczesny styl życia.

Najważniejsze pytania dotyczące projektu domu

Zanim zaprojektujemy kabinę, rozważmy różne rzeczy. Wybierając odpowiedni plan, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Sposób, w jaki zaprojektujesz swój dom, może mieć wpływ na rachunki za energię elektryczną. Weź pod uwagę kierunek padania promieni słonecznych i zadbaj o odpowiednią izolację. Omówmy szczegółowo metody ogrzewania i chłodzenia. Zanim przystąpimy do projektowania domu, skupmy się na jego powierzchniach.

Do wyboru mamy drzwi przesuwne. W ten sposób zaoszczędzimy dużo miejsca. Wykorzystajmy też całą ścianę, od sufitu po podłogę. Z jakiegoś powodu nie myślimy o racjonalnym wykorzystaniu górnej części ściany. Nie ma jednak powodu, by marnować taką przestrzeń. Kinkiety ścienne i ścienne, półki ekspozycyjne i meble wiszące uwalniają cenną przestrzeń. Wnętrze staje się otwarte. Obfitość naturalnego światła i widoki ożywiają pomieszczenie. Jednak każdy centymetr dodany do każdego okna oznaczał, że nie będziemy już mogli wykorzystać tej przestrzeni w żaden inny sposób.

Wybierajmy jaskrawo kolorowe zasłony, zasłony, rolety. Powinny być wykonane z lekkich materiałów. Ciężkie, wielowarstwowe zasłony zmniejszają przestrzeń wizualną. Rolety rzymskie lub mini pozwalają zachować elegancję wnętrza. Pamiętajmy również o odpowiednich meblach. Po wejściu do salonu meblowego zastanówmy się dokładnie, co kupić. Nie wybieraj zbyt dużych i nieporęcznych mebli. Mogą być przytłaczające. Zanim więc udamy się do salonu, zmierzmy nasz pokój i zabierzmy ze sobą miernik. Wtedy będziemy wiedzieć, czy meble pasują do naszego wnętrza. Najlepsze są zwykłe meble. Znalezienie odpowiednich mebli i dodatków sprawi, że pokój będzie bardzo wygodny. Nie będziemy się też denerwować. Jeśli interesują Cię antyczne meble, znajdźmy odpowiednie miejsce. Bądźmy kreatywni i wydobądźmy piękno wnętrza.

About the author