Kiedy fotowoltaika się opłaca

Kiedy fotowoltaika się opłaca

Kiedy fotowoltaika się opłaca – zrobiłeś ostatnio bilans wszystkich rachunków? Niestety, z papierów jasno wynika, że ceny za energię elektryczną coraz bardziej odbijają się na życiu Twoim i całej rodziny? Może zatem warto wybrać instalacje fotowoltaiczne? Jak one działają? Czy będzie to rozsądna inwestycja? Po jakim czasie można tutaj liczyć na zwrot? Zapoznaj się ze wszystkimi najważniejszymi zagadnieniami.

Na jakiej zasadzie działają instalacje fotowoltaiczne?

Popularność tego aspektu nie jest przypadkowa. Tutaj wykorzystuje się promienie słoneczne. Są one oczywiście darmowe. Cała idea polega na tym, by zamienić promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Odbywa się to za pośrednictwem systemów fotowoltaicznych. Aby potem liczyć na wszystkie istotne korzyści, instalacje muszą być właściwie dobrane. Chodzi głównie o moc. Dla każdego gospodarstwa domowego może być ona inna. Dużo tutaj zależy od liczby osób w rodzinie, stosowanych maszyn, urządzeń, czy akcesoriów na prąd itd. Dlatego moc jest obliczana np. na podstawie rachunków za prąd z ubiegłego roku (biorąc pod uwagę 12 miesięcy). Szacuje się, że instalacje fotowoltaiczne o mocy 1 kW są w stanie pokryć zapotrzebowanie wynoszące około 1000 kWh itd. To bardzo ważny temat. Załóżmy, że dana rodzina ma zapotrzebowanie na poziomie 4700 kWh. Wówczas trzeba wybrać instalacje fotowoltaiczne o mocy około 5 kW. Dzięki temu zapotrzebowanie zostanie pokryte z odpowiednią nawiązką. Oczywiście zakładając, że dana rodzina będzie podobnie zużywała prąd. Jeśli ktoś planuje zaś zakup kilku nowych urządzeń, to warto o tym poinformować ekspertów dokonujących obliczeń. Po to, by instalacje fotowoltaiczne zostały odpowiednio dopasowane do danej sytuacji. Co ważne, w skład systemu wchodzą jeszcze m.in. falowniki. Te urządzenia odpowiadają natomiast za to, by prąd stały został zamieniony na zmienny. Taki jest zaś stosowany w naszych domach, mieszkaniach itd.

Fotowoltaika to bardzo korzystna inwestycja

Kiedy fotowoltaika się opłaca
Kiedy fotowoltaika się opłaca

Czy instalacje fotowoltaiczne http://www.gmstarbud.pl/realizacje/ są opłacalne? Tak naprawdę to pytanie retoryczne. Szczególnie teraz, kiedy to ceny za energię elektryczną są z roku na rok kalendarzowy coraz wyższe. Warto zaznaczyć, że kolejne podwyżki są zaś… tuż za rogiem. Dlatego coraz więcej osób inwestuje w instalacje fotowoltaiczne. W tym gronie są m.in. właściciele domów. Tak samo, jak i mieszkań. W tym konkretnym przypadku sprawa jest niestety bardziej skomplikowana. Chodzi o to, że instalacje fotowoltaiczne są możliwe, ale warto posiadać np. balkon. Dodatkowo trzeba załatwić pozwolenia od spółdzielni mieszkaniowej. Można jednak zaobserwować, że i tak coraz więcej Polaków decyduje się na takie rozwiązanie. Tak samo, jak właściciele firm, czy przedsiębiorstw. Im więcej ktoś zużywa na co dzień prądu, tym bardziej będzie to dla niego opłacalne. Podobnie ma się sprawa w przypadku bardzo zautomatyzowanych gospodarstw rolnych. Należy podkreślić, że instalacje fotowoltaiczne nie spowodują, że rachunki za prąd będą zerowe. W końcu zawsze pozostaną jeszcze m.in. opłaty dystrybucyjne, czy handlowe. Tak czy siak, rachunki będą zdecydowanie niższe. Warto zatem minimum zastanowić się nad tym tematem, by uniknąć kolejnych podwyżek i tym samym coraz większych opłat…

Jak długo trzeba czekać na zwrot z inwestycji?

Ta kwestia zależy od paru czynników. Eksperci zaznaczają, że nie warto oszczędzać m.in. na zastosowanych materiałach. Wszak dzięki temu instalacje fotowoltaiczne mają wyższą wydajność. A to przekłada się na szybszy zwrot z poczynionej inwestycji. Przyjmuje się, że średnio trzeba czekać około siedem, osiem lat. Czasami jest to nieco krócej, a czasami dłużej. Jakie kwestie wpływają na to zagadnienie? Na pewno kluczowa jest wspomniana sprawność całego systemu. Liczy się to, by moc była właściwie dobrana. Spore znaczenie ma także fakt, czy panele fotowoltaiczne są odpowiednio zamontowane pod kątem stosownego kierunku. To nie wszystko. Eksperci wyjaśniają, że niektóre miejsca na terenie Polski są na ogół bardziej nasłonecznione, a inne mniej. Im zaś więcej promieni, tym tutaj lepiej. Nawet jeśli trzeba byłoby poczekać około dziesięć lat na zwrot, to i tak warto. Po tym okresie będziesz zaś na tym fakcie już w pewien sposób zarabiał.

Jak jeszcze można zmniejszyć koszty?

Dobrze byłoby porównać ofertę podmiotów, które montują instalacje fotowoltaiczne. Aktualnie rywalizacja jest bowiem bardzo duża. Każda osoba zainteresowana tym tematem ma sporo opcji do wyboru. Pamiętaj, że kwestie finansowe to jedno. Super byłoby, gdyby relatywnie niskie ceny szły w parze z doświadczeniem w branży i jakością realizowanych na co dzień usług. Dodatkowo można liczyć na wiele dofinansowań. Podstawowe zapomogi wynoszą nawet kilka tysięcy PLN. Dzięki temu sumaryczne wydatki po stronie inwestora są zdecydowanie niższe. W przypadku niektórych programów można zaś otrzymać kwoty nawet kilka razy wyższe. Ponadto można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Im więcej takich „bonusów”, tym łączna kwota (po Twojej stronie) będzie mniejsza, a zwrot z inwestycji szybszy.

GM Starbud fotowoltaika
Składowa 25
27-200 Starachowice
518480305
www.gmstarbud.pl
Virtussun fotowoltaika
ul. Lipinowska 27
87-100 Toruń
696 200 000
www.virtussun.pl

About the author