Sublimacja jaki program?

Sublimacja jaki program?

Sublimacja jaki program? Sublimacja to bardzo popularna metoda wykonywania nadruków. Popularność zyskała między innymi dlatego, że przy jej pomocy można nanosić grafikę na powierzchnię różnych przedmiotów. Można stosować ją między innymi do wykonywania koszulek firmowych z logo przedsiębiorstwa, kubków z własnym nadrukiem, czy też puzzli. Działanie tej metody możliwe jest dzięki wykorzystaniu zjawiska fizycznego, jakim jest sublimacja. Polega ona na przejściu barwnika ze stanu stałego bezpośrednio w stan gazowy, z pominięciem stanu ciekłego.

Dzięki właściwościom jakie wynikają z zastosowania tego rozwiązania barwnik dużo lepiej wnika we włókna materiału i mocniej się z nimi wiąże. Być może zastanawiasz się jakie nadruki można wykonywać przy pomocy druku sublimacyjnego? Odpowiedź jest prosta – takie, jakie tylko sobie wymarzysz. Wystarczy, że dostarczysz do drukarni gotowy wzór, a oni naniosą go na wybrany przez Ciebie przedmiot. Metodą sublimacji można wykonywać zarówno napisy i grafiki, jak i przenosić zdjęcia Chcesz wykonać wzór samodzielnie, według własnego pomysłu, ale nie wiesz jak to zrobić? Nie ma problemu, wystarczy, że zaopatrzysz się w jeden z podstawowych programów graficznych. Szczegóły przedstawiamy w poniższym artykule.

Sublimacja – co to takiego?

Przyjrzyjmy się najpierw bliżej procesowi druku sublimacyjnego. Na czym polega i jak właściwie wygląda cały przebieg procesu? Otóż pierwszym krokiem w druku sublimacyjnym jest przeniesienie obrazu na papier transferowy, z którego później zostanie przetransportowany na wybraną powierzchnię przy użyciu specjalnych pras transferowych. Użycie takiej technologii sprawia, że barwnik bardzo mocno wnika w podłoże i silnie się z nim łączy – przez co grafika staje się bardzo odporna na ścieranie. Jest to jeden z powodów, dla których między innymi metody tej bardzo często używa się do nanoszenia nadruków na strojach sportowych. Jednak nadruki sublimacyjne można wykonywać także na innych przedmiotach niż ubrania, są to między innymi:

  • kubki ceramiczne,
  • kubki metalowe,
  • kubki plastikowe,
  • torby,
  • breloczki,
  • puzzle,
  • podkładki pod myszkę,
  • oraz wiele innych przedmiotów.

Przy wykorzystaniu metody sublimacji można stworzyć bardzo ciekawe i oryginalne przedmioty, świetnie nadające się np. na pamiątkowy upominek.

Programy do tworzenia grafiki

Teraz, kiedy wiesz już jak mniej więcej wygląda proces druku sublimacyjnego i jakie przedmioty mogą być za jego pomocą zadrukowywane, możesz pomyśleć o stworzeniu własnego wzoru. Jeżeli nigdy nie miałeś styczności z programami graficznymi, to nauczenie się ich obsługi może zająć Ci trochę czasu, ale z pewnością jest to do zrobienia. Projekt nadruku przygotować możesz w dowolnym programie graficznym, takim jak np.:

  • GIMP,
  • Corel Draw,
  • Adobe Photoshop,
  • Adobe Ilustrator itd.

Są to programy, które wymagają zainstalowania na komputerze, ale zamiast nich możesz  skorzystać z usług jakie oferują przeglądarkowe edytory online. Będą miały one mniej możliwości, ale ich użycie nie wymaga pobrania i instalacji. Bardzo istotną informacją jest to, że nadruki dostarczane do drukarni muszą być zgodne z przedstawionymi przez nią wymaganiami. Przed przesłaniem pliku do druku należy sprawdzić takie właściwości jak: format, spady, czcionki, wielkość pliku, rozdzielczość, tryb kolorów oraz format. Jeśli znasz swoje możliwości komputerowe i wiesz, że nie wykonasz samodzielnie grafiki i nie będziesz w stanie jej w odpowiedni sposób przygotować, możesz skorzystać z gotowych szablonów lub złożyć zamówienie u osoby, która zajmuje się tym profesjonalnie.

Sublimacja – na jakim podłożu stosować?

Sublimacja jaki program?Przygotowałeś już idealny wzór, który chciałbyś nanieść na koszulkę lub kubek, a teraz zastanawiasz się na jakim materiale najlepiej wykonać nadruk sublimacyjny, aby był trwały i wyraźny? Jeżeli grafika jest wielokolorowa, to podłoże do jej wykonania powinno być jak najbardziej jasne, a najlepiej białe. Jeżeli natomiast wzór jest czarny, to kolor tła nie ma znaczenia. Dlaczego tak się dzieje? Otóż dlatego, że podczas druku sublimacyjnego używane są jedynie cztery kolory, z połączenia których powstają różne barwy. Kolory te to: cyan, magenta, żółty i czarny. Czy kojarzysz skądś te cztery barwy? Tak, dokładnie. Są to kolory stosowane w zwykłych drukarkach do papieru. Jak łatwo się domyśleć niemożliwe jest uzyskanie z tych kolorów białej barwy, przez co jest ona zawsze uzyskiwany jedynie z tła. Równie istotną kwestią jest dobór odpowiedniego materiału. Wzory można nanosić jedynie na materiały poliestrowe lub przedmioty pokryte poliestrowym lakierem. Wynika to z faktu, że barwniki żelowe wykorzystywane w procesie sublimacji są w stanie najlepiej połączyć się z cząsteczkami poliestrowymi. Kiedy druk sublimacyjny na tkaninach zostanie wykonany prawidłowo jest niemalże niemożliwy do odróżnienia od reszty niezadrukowanego materiału. Jedyną wskazówką, która może zdradzać, że grafika została nadrukowana na podłożu, jest kolor użytego materiału, ponieważ kolorowa sublimacja o dobrej jakości będzie wykonana na białym tle.

About the author