Jak przeprowadzić transkrypcję wywiadu?

Jak przeprowadzić transkrypcję wywiadu?

Jak przeprowadzić transkrypcję wywiadu? Czy jesteś twórca internetowym i prowadzisz własny kanał w mediach społecznościowych? Czy zależy Ci na przeprowadzeniu wywiadu oraz jego samodzielnej transkrypcji? Może chcesz pracować jako transkrybent i zająć się przeprowadzaniem transkrypcji?  Poniżej prezentujemy krótki poradnik, z którego dowiesz się jak profesjonalnie przeprowadzić transkrypcję wywiadu.  

Czym jest transkrypcja wywiadu?

To usługa, która polega na odsłuchaniu wywiadu w formie audio, a następnie przeniesieniu rozmowy na format tekstowy. Najpierw transkrybent odsłuchuje nagrania, a następnie przepisuje je do formatu tekstowego. W wywiadzie mogą wziąć dwie lub więcej osób. W trakcie wywiadu moderator zadaje pytania natomiast respondent odpowiada na nie.

Jakie są podstawowe rodzaje transkrypcji?

Wyróżnia się transkrypcję standardową oraz pełną. Transkrypcja standardowa jest zapisem wypowiedzi, który polega na pominięciu zbędnych odgłosów, wtrąceń, jak i powtórzeń. Podczas przeprowadzania jej transkrybent uwzględnia poprawność składniową oraz językową. Z kolei, transkrypcja pełna to dokładny zapis wywiadu słowo w słowo. Transkrybent uwzględnia w niej błędy gramatyczne, powtórzenia oraz wszelkie wtrącenia. Celem każdego z rodzajów transkrypcji jest oddanie sensu wypowiedzi.

Jakie są rodzaje wywiadu?

W trakcie przeprowadzania transkrypcji możesz skorzystać z wywiadu fokusowego, częściowo ustrukturyzowanego oraz pogłębionego. Każdy rodzaj wywiadu zupełnie inną specyfikę.

Co należy wziąć pod uwagę podczas przeprowadzania transkrypcji wywiadu?

Podczas wykonywania transkrypcji wywiadu ogromne znaczenie mają: jakość nagrania, liczba uczestników biorących udział w wywiadzie oraz tematyka. Dlaczego? Jeśli jakość nagrania jest wysokiej jakości, transkrypcja przeprowadza się w błyskawicznie. Znaczenie ma również liczba uczestników, dlatego że im więcej osób bierze udział w rozmowie, tym trudniej jest przepisać plik audio na format tekstowy. Temat wywiadu jest także ważny, dlatego że im bardziej specjalistyczny, tym bardziej osobie wykonującej transkrypcję jest ją przeprowadzić.

Jak profesjonalnie przeprowadzić transkrypcję wywiadu?

Do przeprowadzenia transkrypcji wywiadu potrzebne są słuchawki oraz odpowiedni program do odtwarzania nagrań audio i dokument tekstowy. Nie da się przeprowadzić transkrypcji podczas jednego odsłuchania. Dlatego w trakcie transkrypcji potrzebne są przerwy. Wraz ze wzrostem doświadczenia zmniejsza się długość przerw, a wydłuża się czas pracy. Zadaniem transkrybenta jest oddzielenie wypowiedzi moderatora od respondenta. Wypowiedź moderatora można oddzielić pogrubioną czcionką. Znaczenie mają również znaczniki czasowe. Zwykle występują co 10 minut, ale ich długość jest zależna od długości trwania wywiadu. Dlatego możliwe jest również zastosowanie znaczników co 5 minut.

Z jakich programów warto korzystać podczas przeprowadzenia profesjonalnej transkrypcji wywiadu?

Jeśli zamierzasz zająć się przeprowadzaniem transkrypcji wywiadów, potrzebne Ci będą wysokiej jakości słuchawki oraz specjalne programy. Jedną z najpopularniejszych jest oTranscribe. To aplikacje webowa. Ma niezwykle przejrzysty interfejs oraz niewiele funkcji. To sprawia, że jej obsługa jest niezwykle intuicyjna, dlatego doskonale nadaje się dla osób początkujących. Program komputerowy składa się z edytora tekstów, trzech przypisków oraz umożliwia wgranie plików w formacie mp3. Podczas przeprowadzania transkrypcji jest możliwość zatrzymania tekstu, a następnie powrócenie do zapamiętanego fragmentu.

Jak przeprowadzić transkrypcję wywiadu?
Jak przeprowadzić transkrypcję wywiadu?

Kolejnym narzędziem wartym uwagi jest aplikacja Express scribe. Program umożliwia odtworzenie oraz zapisywanie nagranego pliku. Zaletą narzędzia jest to, że współpracuje z większością programów, ponieważ dzięki temu można nie tylko zapisywać w niej tekst, ale również formatować go. Podczas korzystania z niego można również ustawiać w nim poziom głośności.

Aplikacją, która jest również godną polecenia jest Listen N Write. To program, który nie przetwarza dźwięku na tekst, ale pozwala na przyśpieszenie ręcznej transkrypcji. Łączy w sobie program do odtwarzania dźwięku oraz edytor tekstu. Ma intuicyjny interfejs, dzięki temu jest prosty w obsłudze. Składa się z trzech okienek: edytora tekstu oraz dwóch, które umożliwiają odtwarzanie nagrania. Za pomocą programu można odtworzyć wszystkie możliwe pliki audio. Pracując na nim można przeskakiwać niezwykle dokładnie po całym nagraniu. Poza tym, aplikacja zawiera również możliwość regulowania głośności, pauzy. Program ma również funkcje kontrolowania odtwarzacza w trakcie przepisywania tekstu oraz wolniejsze odtwarzanie się czy też cofanie. Funkcją warto uwagi jest również Smart Pause N Play. To funkcja, która polega na zatrzymywaniu i wznawianiu nagrania po wcześniej ustalonym czasie. To sprawia, że transkrypcja będzie przeprowadzona niezwykle dokładnie.

Transkrypcja wywiadu jest usługą, która polega na przeniesieniu pliku audio na format tekstowy. Dzięki dostępnym programom transkrypcję wywiadu może przeprowadzić nawet początkujący transkrybent.

About the author