Czytnik RFID – co to jest?

Czytnik RFID – co to jest?

Czytnik RFID – co to jest? Oczywiście wiele osób pracujących w firmie jest bardzo świadomych cech czytników RFID. Cieszą się one coraz większą popularnością, ponieważ są powszechnie stosowane, a poza tym znane są ze swojej funkcjonalności. Czym właściwie jest czytnik RFID? Jak wybrać odpowiednią etykietę? Jakie przykłady czytników są faktycznie używane? Co powinniśmy wiedzieć o zakresach odczytu? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższych artykułach, do których lektury zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Co to jest czytnik RFID?

Na początek warto zastanowić się, czym właściwie jest czytnik RFID. Aby móc to zrozumieć, należy wziąć pod uwagę trzy podstawowe elementy, takie jak tagi RFID, oprogramowanie i czytniki RFID. Dzięki nim możliwe było stworzenie gotowych rozwiązań potrzebnych do rejestracji tagów RFID. Czym dokładnie jest ten czytnik i dlaczego jest tak ważny? Cóż, to elektroniczne urządzenie przeznaczone do odczytywania tagów. Bez względu na to, jakie pasmo częstotliwości wybierze dana firma, czytnik jest niezbędnym elementem, jeśli chcemy odczytać informacje zapisane w tagu. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że czytelnik może znaleźć różne formy do przystosowania się do otoczenia. Na przykład rozwiązania OEM stają się coraz bardziej powszechne na rynku. Jest to instalacja elektryczna bez obudowy. Istnieją również zamknięte egzemplarze dostępne niemal od ręki.

Jak wybrać odpowiednią etykietę?

Musimy wiedzieć, że czytnik RFID posiada wiele elementów, które umożliwiają transmisję lub komunikację radiową pomiędzy czytnikiem a tagiem, który jest również nazywany tagiem RFID. Dzięki temu możliwa jest współpraca między nadajnikami, odbiornikami i systemami sterowania. Obecnie zdecydowana większość urządzeń nadaje się do komunikacji z komputerami za pośrednictwem dedykowanych interfejsów komunikacyjnych. Może to być USB, WiFi, Bluetooth, Ethernet. Warto podkreślić – czytnik wysyła sygnał radiowy do taga RFID. W ten sposób tag jest aktywowany – otrzymuje niezbędne informacje.

W ten sposób do czytnika może zostać wysłany sygnał zwrotny. Pozwala to na szybką identyfikację i odczyt danych zapisanych w tagu. Dlaczego warto wybrać tagi pasywne? Cóż, ich żywotność jest powyżej średniej, a cena jest w pełni zadowalająca. Niestety nie posiadają własnego zasilania, przez co ich zasięg pracy nie zawsze jest wystarczający – zależy to od warunków panujących w firmie. Nieco inaczej wygląda to w przypadku tagów aktywnych, które posiadają własne zasilanie, co oznacza podbicie siły sygnału. W praktyce oznacza to, że zasięg odczytu zwiększył się wielokrotnie.

Jakie przykłady czytników są faktycznie używane?

Czytnik RFID – co to jest?
Czytnik RFID – co to jest?

W zależności od wdrożonego i panującego w firmie rozwiązania, można zastosować różne czytniki RFID. Jednym z rozwiązań jest czytnik kart USB wykorzystujący kartę zbliżeniową. Systemy RFID są coraz częściej wykorzystywane do identyfikacji pracowników zbierających narzędzia. Gdy w pobliżu znajduje się karta lub tag RFID, czytnik automatycznie odczytuje niezbędne dane i potwierdza odczyt sygnałem dźwiękowym. Czytniki wielokanałowe są bardzo powszechne i służą do rejestrowania pozycji obiektów lub osób w trakcie ich ruchu. Wyposażone są w anteny RFID, które emitują fale. Nie mówiąc już o zbieraczach danych.

Jest bardzo wygodny, dlatego często jest używany jako kopia mobilna. Działa podobnie jak tradycyjny telefon komórkowy, ponieważ ma własną baterię, a także antenę RFID, dzięki czemu może odczytywać dane z tagów. Czytniki przemysłowe znajdują zastosowanie również w dużych firmach produkcyjnych. Ich ogromną zaletą jest możliwość identyfikowania ruchu towarów, aktywów i sprzętu. Ich zasięg może być różny, ale zazwyczaj oscyluje między 1 a 12 metrów, w zależności od typu zastosowanego czytnika. Dlaczego są tak chętnie wykorzystywane przez przedsiębiorców? Dzięki nim możemy na bieżąco identyfikować i monitorować procesy produkcyjne oraz inne procesy logistyczne czy magazynowe.

Co powinniśmy wiedzieć o zakresach odczytu?

Okazuje się, że czytniki RFID mogą pracować w 3 pasmach częstotliwości: HF (High Frequency Band), LF (Low Frequency Band) oraz UHF (Ultra High Frequency Band). W przypadku pasm LF i HF zdecydowana większość czytników jest zintegrowana z antenami. Są one zwykle wielkości czytnika stołowego, a przy oddzielnym zasilaniu anten do jednego czytnika można podłączyć od 1 do 32 anten.

About the author