Co to jest miód spadziowy

Co to jest miód spadziowy

Co to jest miód spadziowy – chodzisz od lekarza do lekarza? Masz tego wszystkiego po dziurki w nosie? Nie chcesz tak często chorować? W tej sytuacji warto rozglądnąć się za alternatywnymi metodami leczenia. Np. dużo osób poleca miód spadziowy. Czym wyróżnia się ten rodzaj na tle innych? Jakie ma właściwości? Kiedy powinien być zastosowany w praktyce? Sprawdź także, czy w tym przypadku występują jakieś przeciwwskazania…

W jaki sposób powstaje miód spadziowy?

Ten rodzaj miodu jest bardzo popularny. Z czego to wynika? Z dobrego smaku, jak i licznych właściwości zdrowotnych. Aby jednak na nie liczyć, najpierw miód spadziowy z Moje Miody https://mojemiody.pl/pl/c/Miod-Spadziowy/28 musi w ogóle powstać we właściwy sposób. Zastanawiasz się, jak to wszystko odbywa się w praktyce? Otóż ten miód powstaje z tak zwanych spadzi. Nazwa nie jest tutaj przypadkowa. Spadź to lepki i zarazem słodki sok drzewny. Powstaje w przypadku drzew liściastych, a także iglastych. Na tej podstawie można wyodrębnić dwa rodzaje spadzi. Jedna to liściasta, która pochodzi zazwyczaj z drzew lipy. Druga to iglasta. Ta spadź jest najczęściej związana ze świerkami i jodłami. Co ważne, ten sok drzewny jest zbierany i wydalany przez owady, które żerują na liściach, gałęziach, czy igłach drzew. To ciekawostka, ponieważ w dużej mierze dzięki tym „szkodnikom” potem można delektować się takimi właśnie produktami i jego licznymi właściwościami prozdrowotnymi.

Jakie owady się do tego przyczyniają? M.in. mszyce, tak zwane miodówki, czy czerwce. Te owady pozostawiają spadź w formie kropel na liściach drzew iglastych lub liściastych. Co dzieje się dalej? Następnie spadź jest zbierana przez pszczoły. Przylatują one do konkretnych drzew, ponieważ zachęca je do tego wydzielający się słodki zapach. Na dalszym etapie spadź trafia do ula. Tam zaś odbywa się proces fermentacji i tym samym powstaje miód spadziowy. Najlepszej jakości produkty tego typu są zbierane z drzew, które rosną w najczystszych lasach. Nie wspominamy o tym przypadkowo. Dzięki temu potem można nie tylko delektować się niesamowitym smakiem, ale także zapachem, w którym da się wyczuć chociażby żywicę.

Jakie właściwości ma miód spadziowy?

Co to jest miód spadziowy
Co to jest miód spadziowy

Porządny miód spadziowy nie tylko dobrze smakuje. Dodatkowo jest to produkt bardzo bogaty w rozmaite składniki. Dzięki temu można liczyć na wiele pozytywnych właściwości związanych ze zdrowiem. Ten rodzaj produktu jest przede wszystkim bogaty we flawonoidy i związki fenolowe. To nie koniec. Nie brakuje tutaj takich składników, jak cyna, srebro, wanad, molibden, wapń, fosfor, sód, magnez, mangan, czy potas. Poza tym istotne są rozmaite witaminy (z grupy B i nie tylko). To wszystko powoduje, że miód spadziowy świetnie działa na funkcjonowanie organizmu. M.in. posiada właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Jest bardzo polecany szczególnie teraz, czyli w okresie jesienno-zimowym.

Wszystko dlatego, że miód spadziowy ma właściwości wykrztuśne. Przydaje się zatem np. przy uporczywym kaszlu (tak samo, jak bólach gardła). O czym jeszcze warto wspomnieć? Wielu ekspertów zaznacza, że miód spadziowy ma działanie przeciwbakteryjne. Spożywanie tego produktu jest też rekomendowane osobom, które na co dzień odczuwają duży stres. Nie brakuje Ci takich sytuacji w życiu prywatnym lub zawodowym? W takim razie warto (przynajmniej od czasu do czasu) sięgnąć po ten produkt. Jest on także polecanych przez fachowców od medycyny w kontekście dróg oddechowych. Miód spadziowy wspomaga też leczenie stanów zapalnych i reumatyzmu. Niekiedy stosuje się go zaś przy anemii, czy hiperwitaminozie.

Miód spadziowy: jak powinien być dawkowany?

Nawet najlepiej działające produkty mogą być przedawkowane. Warto zatem na ten aspekt uważać. Jeśli masz zamiar dodawać miód spadziowy zamiast cukru do herbaty, to jednorazowa dawka nie powinna przekraczać jednej łyżeczki. Taki napój będzie smaczny, słodki i zdrowy. A może chcesz zastosować miód spadziowy w kontekście leczenia określonych dolegliwości? Jak już wiesz, ten produkt posiada wiele pozytywnych właściwości pod kątem funkcjonowania całego organizmu. W tej sytuacji zaleca się, by nie przekraczać dziesięciu łyżeczek na dobę. A czy miód spadziowy może być spożywany przez dzieci? Jak najbardziej tak. Czasami nawet jest to wręcz wskazane. Chodzi m.in. o to, by zamienić cukier na coś dużo zdrowszego. Ogólna dzienna dawka nie powinna zaś przekraczać pięciu łyżeczek.

Czy występują jakieś przeciwwskazania?           

Dobrze byłoby stosować się do powyższych wskazówek. Czyli dzieci nie powinny spożywać więcej, jak pięciu łyżeczek miodu spadziowego dziennie. A dorośli dwukrotnie wyższej dawki. Na miód spadziowy muszą uważać ludzie, którzy są generalnie uczuleni na produkty z tej kategorii. Tak samo jak osoby, które chorują na cukrzycę. W ich przypadku miód spadziowy to niestety nie będzie dobra opcja. Nawet biorąc pod uwagę wszystkie wymienione właściwości prozdrowotne. Co jeszcze jest ważne? Trzeba uważać na miód spadziowy, jeśli ktoś ma tendencje do tycia. Spożywanie tego produktu nie jest zabronione, natomiast trzeba podejść do tej kwestii bardzo rozsądnie.

About the author