Jak długo trwa terapia narkotykowa?

Jak długo trwa terapia narkotykowa?

Jak długo trwa terapia narkotykowa? Osoby uzależnione od narkotyków muszą podjąć stosowną terapię, aby zerwać z nałogiem. Niestety, leczenie uzależnień narkotykowych nie trwa kilka tygodni. Wręcz przeciwnie – może ciągnąć się nawet kilka lat. Jakie są rodzaje terapii i ile trwa odwyk od narkotyków?  Odpowiadamy.

 Leczenie krótkoterminowe

Leczenie szpitalne, inaczej krótkoterminowe, jest jedynie wstępem do leczenia właściwego. Niemniej jednak to bardzo często od niego rozpoczynają terapię narkomani. Leczenie w szpitalu niektórzy porównują do terapii wstrząsowej. Nic dziwnego – ostatecznie najczęściej uzależnieni podejmują je bez większej świadomości. Zwykle trafiają oni na oddział szpitalny po przedawkowaniu, w celu ratowania ich życia. Niemniej jednak udane leczenie nie oznacza, że pacjent może opuścić szpital. Wręcz przeciwnie, musi się on poddać obserwacji, odtruciu i badaniom psychiatrycznym. Samo leczenie polega właśnie na detoksykacji organizmu oraz konsultacjach z lekarzem psychiatrą. Leczenie szpitalne trwa zazwyczaj od 6 do 8 tygodni. Wszystko zależy od tego, jaki jest stan zdrowia pacjenta. Pamiętajmy, że po tym czasie narkoman musi podjąć dalsze leczenie. Zwykle opiera się ono o psychoterapię bądź też kontynuowane jest leczenie szpitalne, lecz w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień narkotykowych https://prywatny-osrodek-uzaleznien.pl/. Narkomani powinni mieć na uwadze, że leczenie krótkoterminowe jest darmowe. Przeprowadza się je w szpitalach, które mają podpisaną umowę z NFZ.

Leczenie średnioterminowe

Jak długo trwa terapia narkotykowa?
Jak długo trwa terapia narkotykowa?

Narkomani, którzy chcą zerwać z nałogiem, mogą zdecydować się na leczenie średnioterminowe. Powinni oni zgłosić się wtedy do ośrodków dla narkomanów. To one właśnie proponują kompleksową terapię uzależnień od narkotyków. Leczenie zwykle polega na przebywaniu chorego w ośrodku zamkniętym. Niemniej jednak istnieje również możliwość leczenia stacjonarnego. Leczenie średnioterminowe trwa od 6. miesięcy do roku czasu. Na ogół chory spędza w ośrodku 8-10 miesięcy, choć wszystko zależy od tego, jakie postępy czyni. Co ważne, do ośrodka narkoman powinien zgłosić się sam. Wtedy bowiem terapia dla uzależnionych przyniesie najlepsze rezultaty. Terapia rozpoczyna się zwykle odtruciem organizmu. W ośrodkach pracują doświadczeni lekarze, którzy podają chorym odpowiednie leki czy kroplówki. Mają one na celu poprawę samopoczucia. Niemniej jednak narkomani powinni pamiętać, że detoks w gruncie rzeczy trudno jest przetrwać. Dlatego też większość z nich musi udać się do zamkniętego ośrodka, w którym nie ma dostępu do narkotyków. Organizm bowiem domaga się substancji odurzających, za pomocą których tak długo funkcjonował. Leczenie średnioterminowe często nie wymaga dodatkowej terapii. Chory może jednak zgłosić się do psychologa, jeśli odczuwa taką potrzebę.

Leczenie długoterminowe

Leczenie długoterminowe trwa najdłużej, bo aż od roku do dwóch lat. Dlaczego tak długo? Otóż w ośrodku dla narkomanów chorzy uczą się nie tylko funkcjonować bez narkotyków, ale i w ogóle żyć od nowa. Jest to dla nich bardzo istotne, szczególnie po wielu latach zażywania substancji odurzających. Początkowo chory przechodzi w ośrodku detoks – niestety, jest to nieuniknione. Następnie rozpoczyna on serię spotkań z terapeutą. Co więcej, narkomani spotykają się na sesjach w stylu anonimowych alkoholików. Mogą się oni podzielić doświadczeniami i przeżyciami, a także być dla siebie wsparciem. Co istotne, chorzy przechodzą również etap resocjalizacji. Uczą się pracować, poświęcać dla innych, wspólnie przeżywać dobre i złe chwile. Chorzy bardzo często podejmują pracę w ośrodku lub na jego rzecz. Mogą również podejmować pracę w innych instytucjach, lecz jako podopieczni ośrodka. Po zakończeniu leczenia były narkoman może zacząć zupełnie nowe życie. Dla kogo przeznaczona jest terapia długoterminowa? Generalnie może się na nią zdecydować każdy. Niemniej jednak szczególnie polecana jest osobom, które wiele razy próbowały już wyjść z nałogu, lecz bez żadnych rezultatów.

Od czego zależy długość terapii narkotykowej?

Podana powyżej długość poszczególnych rodzajów terapii narkotykowej jest orientacyjna. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie postępy robi chory i jak specjaliści oceniają jego stan. Niektórzy sam etap detoksu mogą przechodzić dosyć długo, innym wystarczy kilka dni, aby oczyścić organizm. Dlatego też każdy przypadek oceniany jest indywidualnie. Chory, który nie wie, jaką terapię powinien podjąć, może poradzić się psychologa. Ten dobierze dla niego odpowiednią formę leczenia narkomanii. Niemniej jednak musimy pamiętać, że wiele zależy od nastawienia chorego. Osoby chętne do podjęcia leczenia zwykle kończą je szybciej. Co więcej, sprawa bardzo komplikuje się, gdy chory niespodziewanie wraca do nałogu. Wtedy należy zacząć terapię właściwie od samego początku. To zaś wydłuża cały okres leczenia.

Obecnie istnieje kilka rodzajów terapii narkotykowej. Możemy podzielić je ze względu na czas trwania terapii, jednak każda z nich wykorzystuje też nieco inne metody. Dlatego najlepiej zdecydować się na terapię, która z punktu widzenia narkomana daje największe szanse na wyleczenie.

About the author