Jak skutecznie prać rolety materiałowe?

Jak skutecznie prać rolety materiałowe?

Jak skutecznie prać rolety materiałowe? Wiele osób obawia się czyszczenia rolet. Jednak okazuje się, że nie ma w tym niczego specjalnie skomplikowanego. Zawsze pamiętamy doskonale o myciu okien oraz o upraniu zasłon i firanek, ale zapominajmy o roletach. Brudne rolety psują nawet efekt dokładnie umytego okna z piękną firanką. Rolety materiałowe mocno się kurzą, jak i także brudzą. Wszystkim osobom obawiającym się czyszczeniu rolet zaznaczamy, że w większości przypadków można je wyczyścić bardzo szybko i bez większego wysiłku. Poznajmy kilka sprawdzonych sposób na czyszczenie rolet.

Czyszczenie materiałowych rolet odkurzaczem

Proste materiałowe rolety to związanie niezmiernie popularne w domach polskich. Jak wyczyścić zwijane rolety, aby na tkaninie nie pozostały nieestetyczne ślady oraz zacieki? Mamy dwie możliwości. Jeśli nam zależy na pozbyciu się warstwy kurzu, potraktować możemy je odkurzaczem.
Natomiast jeśli chcemy umyć dokładniej powierzchnię rolet, to pamiętać należy o tym, aby zbyt mocno ich nie moczyć. Wystarczy lekko zwilżona ściereczka i użycie delikatnego detergentu. Spróbujmy tego sposobu także wtedy, gdy zastanawiamy się, jak wyczyścić rolety dzień/noc – będzie z pewnością skuteczny. Odkurzacz, jak i także zwilżona ściereczka to także najlepsza odpowiedź na pytanie – jak wyczyścić rolety znajdujące się w kasecie?
Jeśli nie wiemy, jak skutecznie wyczyścić materiałowe rolety z pleśni, spróbujmy wymieszać jeden litr ciepłej wody z łyżką płynu do naczyń oraz łyżką proszku do prania. Mikstura w ten sposób przygotowana powinna zostać naniesiona na szczoteczkę miękką oraz spróbujmy delikatnymi ruchami usunąć z rolety pleśń.

Kąpiel w wannie – sposób na czyszczenie rolet plisowanych

Plisy zazwyczaj są wykonane z bardzo trwałego materiału syntetycznego i tak naprawdę im może niewiele zaszkodzić. Sposobem najłatwiejszym na samo czyszczenie plisowanych rolet jest zamoczenie materiału zdemontowanego w wannie. Wannę należy wypełnić chłodną wodą oraz odrobiną delikatnego detergentu. Idealnym rozwiązanie będzie płyn do mycia naczyń.

Jak czyścić rolety pionowe?

Pionowe rolety cieszą się naprawdę sporą popularnością. Rolety tego typu są bardzo często wykorzystywane w większości biurowców, ale nie tylko. Równie chętnie są one montowane w prywatnych domach. Jak zatem wyczyścić pionowe rolety? Najlepsze efekty osiągniemy, jeśli je w pierwszej kolejności odkurzymy przy pomocy odkurzacza, a następnie przetrzemy je wilgotną szmatką, którą nasączymy wodą z odrobinką płynu do mycia naczyń.

Czyszczenie rzymskich rolet w pralce automatycznej

Jak poprawnie wyczyścić rolety rzymskie? Czyszczenie tychże modnych oraz świetnie się prezentujących w oknach rolet jest w zasadzie dziecinnie proste. Po pierwsze rolety te są wykonane z materiału bądź poliestru, a po drugie wrzucić je możemy po prostu do pralki. Jak wyprać rzymskie rolety? Zanim to zrobimy, to wyciągnijmy wszelkie pręty usztywniające oraz także obciążniki. Samą tkaninę po prostu wkładamy do pralki i koniecznie włączamy program delikatny z możliwie najniższą temperaturą.

 

Czyszczenie innych rodzajów rolet

Nie wszystkie osoby decydują się na rolety materiałowe. Wiele osób decyduje się także na rolety drewniane. Jak czyścić ten rodzaj rolet? Tak naprawdę jeśli usuwamy regularnie z rolet kurz, to wystarczy nam sucha szmatka oraz ewentualnie użycie specjalnego nabłyszczającego środka do drewna. Na rynku znajdziemy wiele takich. Wykorzystując sposób ten, możemy mieć niemal pewność, że nie uszkodzimy samej struktury drewna. Jeśli rolety nie były długo odświeżane, to czyszczenie na sucho może się okazać kompletnie niewystarczające. Czym w takim wypadku wyczyścić rolety? Warto użyć wilgotnej delikatnie ściereczki, którą nasączymy wodą, jak i także specjalnym płynem do mycia drewna, który czyści, a na dodatek także pielęgnuje jego samą powierzchnię.

Wiele osób również się decyduje na montaż rolet zewnętrznych. Na sam koniec powiemy sobie właśnie o ich sposobie czyszczenia. Zatem jak poprawnie i co najważniejsze skutecznie wyczyścić rolety zewnętrzne? Zanim w ogóle przystąpimy do mycia, to warto spłukać ze strony zewnętrznej kurz oraz pył nagromadzony. Kiedy brud największy pozostanie spłukany, to możemy przystąpić do samego procesu mycia. Użyjmy wody z płynem służącym do mycia naczyń oraz koniecznie ściereczki delikatnej lub też strony miękkiej gąbki. Podczas mycia nie powinniśmy zapomnieć o wyczyszczeniu samego wnętrza prowadnic bocznych. Nie zapominajmy o tym miejscu. Jest ono odpowiedzialne za poprawne działanie rolet. Powinno to być dla nas bardzo ważne.

Podsumowanie

Jak widać na załączonym obrazku sposobów na czyszczenie rolet materiałowych jest naprawdę sporo. Powyżej kilka wskazówek znajdą także osoby, które są posiadaczami innego rodzaju rolet, a także poszukują ich sposobu na doprowadzenie do czystości. Dbajmy regularnie o swoje rolety, a nie będą kompletnie trudne w procesie doczyszczenia. Spośród wielu sposobów z czasem znajdziemy swój ulubiony, którego będziemy regularnie używać.

About the author