Ortopeda - czym się zajmuje i jak wygląda wizyta u niego?

Ortopeda – czym się zajmuje i jak wygląda wizyta u niego?

Ortopeda – czym się zajmuje i jak wygląda wizyta u niego? Ortopeda jest lekarzem, z którym część z nas mogła być zaznajomiona już za dziecka – w szczególności jeśli zmagaliśmy się ze złamaniem czy zwichnięciem jakiejś kończyny, co w przypadku ruchliwych maluchów wcale nie jest tak niepowszechne. Nawet jeśli jednak nie mieliśmy okazji odwiedzić gabinetu tego specjalisty, powinniśmy mieć świadomość tego, czym się zajmuje, kiedy powinno się do niego wybrać i jak wygląda przeprowadzane przez niego badanie i leczenie. Nigdy w końcu nie wiadomo, kiedy nastąpi potrzeba odwiedzenia go.

Kim jest ortopeda i czym się zajmuje?

Ortopeda z Ortho Expert jest specjalistą w dziedzinie medycyny odpowiedzialnym za radzenie sobie z wszelkiego rodzaju schorzeniami, wadami wrodzonymi i nabytymi oraz urazami narządu ruchu. W ramach swojej specjalizacji radzi sobie z układem mięśniowo, szkieletowym, ale też po części nerwowym i naczyniowym oraz więzadłowo-stawowym. Można więc śmiało określić go mianem “lekarza renesansu” – musi dysponować niebywałą wiedzą z zakresu anatomii, fizjologii ruchu i wielu innych dyscyplin ściśle związanych z jego zamiłowaniem, ale i praktycznie całym naszym ciałem.

Rola ortopedy zmieniała się wraz z czasem i podczas gdy na początku była związana wyłącznie z leczeniem wad postawy u najmłodszych, współcześnie jest znacznie szersza, a obejmuje również schorzenia występujące u dorosłych. 

Choroby i dolegliwości, jakimi zajmuje się ortopeda

Zakres kompetencji każdego ortopedy jest ogromny i choć nie sposób wymienić wszystkich chorób oraz dolegliwości, z którymi można się do niego wybrać, warto wymienić te najczęściej występujące:

  • złamania, zwichnięcia, stłuczenia i inne urazy mechaniczne,
  • nowotwory oraz choroby kości,
  • wady postawy (lordoza, skolioza, kifoza),
  • choroby kręgosłupa, rwa kulszow, dyskopatia,
  • wady wrodzone,
  • choroby przeciążeniowe – łokieć tenisisty, kolano biegacza czy ostroga piętowa.

Diagnoza i leczenie, czyli jak wygląda wizyta u ortopedy

Do ortopedy udajemy się wtedy, gdy doznamy urazu dotykającego układu ruchu, ale też w momencie, gdy odczuwamy bóle kręgosłupa, stawów, ścięgien lub mięśni. Zwykle robimy to dopiero po nasileniu się objawów, początkowo obwiniając za nie coś, co robiliśmy niedawno, a co mogłoby z nimi mieć związek. Zazwyczaj pierwszym przystankiem w drodze ku temu specjaliście jest lekarz rodzinny – dopiero on decyduje, czy nasze dolegliwości kwalifikują się do bycia zobaczony przez tegoż właśnie specjalistę.

Wybierając się na pierwszą wizytę do ortopedy https://ortho-expert.pl/lekarze/ w Ortho Expert zadbajmy o to, aby wziąć ze sobą dokumentację medyczną związaną z wszelkimi urazami, z jakimi mogliśmy mieć do czynienia w przeszłości – niezależnie od tego, czy widzimy ich związek z naszą obecną przypadłością.

Pierwsza wizyta zakłada bowiem przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, a także wykonanie wstępnych badań mających na celu sprawdzenie ruchomości i stabilności stawów, ale też ocenę stanu kręgosłupa i szkieletu, ustalenie, czy mamy jakieś wady postawy lub zwyrodnienia oraz czy zmagamy się z dolegliwościami ukrytymi, mogącymi mieć wpływ na przypadłość, z którą wybraliśmy się do tego specjalisty.

Jeżeli ortopeda https://www.art4web.biz.pl/gdzie-przyjmuje-ortopeda/ uzna, że jest to konieczne, może zlecić dodatkowe badania – rentgen, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny, które dadzą mu większy wgląd na to, co dzieje się z naszymi narządami ruchu. W zależności od diagnozy oraz naszych dolegliwości, różne jest podejście do leczenia. Może ono zakładać:

  • unieruchomienie kończyny i pozostawienie jej samej sobie. Jeżeli mamy do czynienia ze złamaniem lub naderwaniem mogącym samoczynnie się zrosnąć, jest to metoda długotrwała, ale skuteczna i nie wymagająca ingerencji w nasze ciało;
  • operację chirurgiczną – jej dokonuje się w absolutnej ostateczności i wyłącznie za naszą zgodą. Ortopeda zarządza ją, jeśli żadna inna metoda leczenia nie pomogła, albo też wtedy, gdy nie widzi możliwości poradzenia sobie z chorobą w jakikolwiek inny sposób.

Ortopeda bardzo często kolaboruje z fizjoterapeutami i rehabilitację w postaci masażu czy ćwiczeń zleca wielu swoim pacjentom. Ta może się okazać zbawienna w walce z niektórymi schorzeniami, a niejednokrotnie uratowała już pacjentów przed widmem ryzykownej operacji chirurgicznej.

Ortopeda a skierowanie – czy jest ono czymś koniecznym?

Ortopeda https://ortho-expert.pl jest specjalistą, który – jak każdy inny – działa prywatnie i państwowo. Odwiedzając jego gabinet prywatny musimy liczyć się z opłatą, zależną od cennika konkretnego specjalisty – nie będziemy jednak musieli mieć skierowania. Inaczej sytuacja ma się w przypadku wizyty na Narodowy Fundusz Zdrowia. Ta jest bezpłatna, jednak wymaga skierowania wypisania przez lekarza rodzinnego oraz ustawienia się w kolejce.

Podsumowanie

Choć ortopeda, podobnie, jak każdy inny lekarz, nie jest kimś, kogo chcielibyśmy często (a raczej: w ogóle) odwiedzać, bywa tak, że nie mamy innego wyjścia. Nawet jeśli jednak nie musimy mieć z nim kontaktu, warto, abyśmy wiedzieli, czym się zajmuje i co leży w zakresie jego usług. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy życie pchnie nas w jego ręce lub zaserwuje nam dolegliwość, w której diagnozie i wyleczeniu pomoże właśnie on.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl

About the author