Jak działa krematorium dla zwierząt?

Jak działa krematorium dla zwierząt?

Jak działa krematorium dla zwierząt? Śmierć zwierzęcia związana jest z żałobą, uczuciem pustki, a nawet rozpaczą. Niemniej jednak właściciele muszą zadbać o godny pochówek pupila, co wynika nie tylko z uwarunkowań moralnych, ale przede wszystkim prawnych. Jednym z rozwiązań jest skremowanie zwierzaka w specjalnym krematorium. Jak działają krematoria dla zwierząt i jaki jest koszt ich usług?

Pochówek czy kremacja?

W przypadku śmierci zwierzęcia, podobnie jak w przypadku śmierci człowieka, do wyboru mamy dwa rozwiązania – albo decydujemy się na pochówek ciała, albo na kremację. W Polsce funkcjonują cmentarze dla zwierząt, jednak jest ich stosunkowo niewiele. W dodatku liczba miejsc na nich jest znacząco ograniczona. Powinniśmy mieć na uwadze, że pochówek zwierzęcia we własnym zakresie, na nieodpowiednim terenie jest niezgodny z obowiązującymi przepisami. Rozkładające się, niezabezpieczone ciało stanowi bowiem spore zagrożenie z biologicznego punktu widzenia. Innym rozwiązaniem jest więc skremowanie zwierzęcia w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu, czyli w krematorium. Na taki krok decyduje się coraz więcej osób, choć jeszcze do niedawna krematoria dla zwierząt nie cieszyły się dużą popularnością. 

Na jakich zasadach funkcjonują krematoria dla zwierząt?

Jak działa krematorium dla zwierząt?
Jak działa krematorium dla zwierząt?

Krematoria dla zwierząt to tak naprawdę prywatne firmy, świadczące usługę kremacji zwierzęcia. Na jakich zasadach przebiega współpraca? Otóż właściciel pupila oddaje do krematorium ciało, które zostaje spalone w specjalnie do tego przeznaczonym piecu. Sam proces kremacji trwa od kilku do nawet kilkunastu godzin, w zależności od wielkości zwierzaka. Następnie prochy są zbierane w odpowiedni sposób i przekazywane z powrotem właścicielom, którzy mogą pochować zwierzę. Warto mieć na uwadze, że sam proch nie stanowi już zagrożenia biologicznego, w przeciwieństwie do rozkładającego się ciała. Można powiedzieć, że schemat działania krematoriów dla zwierząt jest praktycznie taki sam, jak krematorium dla ludzi. Oczywiście, w międzyczasie trzeba dopełnić nieco innych formalności, jednak sam proces palenia zwłok przebiega podobnie. 

Dodatkowe usługi krematoriów zwierzęcych

Podstawową usługą krematorium zwierzęcego jest spalenie zwłok, które odbywa się zgodnie z przepisami prawa i normami etycznymi. Niemniej jednak nowoczesne krematoria świadczą także innego typu usługi uzupełniające. Jedną z nich jest możliwość przeprowadzenia krótkiej ceremonii przed spaleniem zwłok. Może poprowadzić ją członek rodziny, w której domu mieszkało zwierzę bądź mistrz ceremonii. Coraz popularniejszą usługą staje się również tworzenie albumów pamiątkowych na zlecenie klienta. Może on również zdecydować się zlecić krematorium przeprowadzenie ceremonii pochówku, już po spaleniu zwłok. Coraz więcej krematoriów świadczy usługi nie tylko w dni powszednie, ale również w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy, jednak są one dodatkowo płatne. 

Zobacz koniecznie:

Palenie zwłok – indywidualne bądź grupowe

Palenie zwłok może przebiegać w dwojaki sposób – indywidualnie bądź grupowo. W pierwszym przypadku ciało zwierzęcia palone jest osobno, w specjalnej komorze. Taka usługa jest znacznie droższa, lecz jednocześnie daje możliwość zebrania prochu pupila i umieszczenia go w specjalnej urnie. Drugim sposobem kremacji jest grupowe palenie zwłok. Oznacza to, że w komorze umieszcza się ciała kilku zwierząt jednocześnie. Taka usługa jest znacznie tańsza, jednak nie sposób odseparować później prochy konkretnego zwierzęcia. To, jaki finalnie sposób palenia wybierzemy, zależy więc w dużej mierze od budżetu, jakim dysponujemy. Bardzo istotne jest również to, czy później chcemy odzyskać proch, czy też ma on zostać poddany utylizacji. 

Ile kosztują usługi krematorium dla zwierząt?

Krematoria dla zwierząt to podmioty prywatne, które samodzielnie wyznaczają swoje cenniki usług. Uśredniając, za kremację zwierzęcia zapłacimy od 300 do nawet 1500 zł. Wiele zależy tutaj od masy pupila oraz tego, czy wybierzemy kremację indywidualną, czy grupową. Musimy jednak liczyć się z wydatkiem co najmniej kilkuset złotych. Dodatkowe usługi są oczywiście płatne osobno. Przykładowo, za przeprowadzenie ceremonii pożegnalnej będziemy musieli zapłacić około 500 zł, natomiast za możliwość pożegnania zwierzęcia w weekend czy dzień wolny od pracy około 300-500 zł. Obecnie krematoria opakowują prochy zwierząt, jeśli właściciele chcą je otrzymać z powrotem. Taka usługa jest dodatkowo płatna, jednak jej cena zależy głównie od rodzaju pojemnika, w jakim zostanie umieszczony proch. Czasami można go też dostarczyć we własnym zakresie. W przypadku korzystania z większej ilości usług, ich ceny mogą zostać ustalone indywidualnie. Warto więc skontaktować się z wybranym krematorium i określić, jaki dokładnie ich zakres nas interesuje. Pamiętajmy, że obecnie mamy do wyboru jedynie pochówek zwierzęcia na cmentarzu bądź skremowanie jego ciała. Można oczywiście zostawić je u weterynarza, jednak trzeba mieć świadomość, że zostanie ono potraktowane jak odpad medyczny. Dla większości właścicieli zwierząt takie postępowanie jest nie do przyjęcia z moralnego punktu widzenia. 

About the author