Zaproszenia ślubne. O czym należy pamiętać?

Zaproszenia ślubne. O czym należy pamiętać?

Zaproszenia ślubne. O czym należy pamiętać? Organizacja ślubu jest dla większości osób jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu. Staramy się, by wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Chcemy ominąć wszelkie pomyłki i niedopatrzenia. Doskonale wiemy, że podczas tak ważnej uroczystości liczy się każdy detal. Dziś skupimy się na tym, by nasze zaproszenia ślubne nie tylko świetnie wyglądały, ale i informowały o wszelkich niezbędnych szczegółach.

Zaproszenia ślubne – od czego zacząć?

Zanim zdecydujemy się na konkretny typ zaproszeń warto sporządzić kompletną listę gości. Jeśli uwielbiamy robótki handmade i naszymi faworytami są kartki wykonane własnoręcznie, to dobrze wiedzieć wcześniej, ile takich będziemy musieli przygotować . Tutaj też istotne jest sprawdzenie, kto z zaproszonych jest małżeństwem, kto przebywa w związku nieformalnym, a kto nie ma partnera. W przypadku związków nieformalnych wypada znać nazwiska obu partnerów i wpisać je w zaproszenie. Dla osób samotnych najgrzeczniejszą formą będzie zaproszenie ich „wraz z osobą towarzyszącą”. Warto, byśmy już teraz zdecydowali, czy urządzamy wesele z udziałem dzieci, czy bez. Jeśli bez, to na zaproszeniu powinny widnieć imiona tylko dorosłych osób. Ważne również, by osoby, które mają dorosłe dzieci, zostały oddzielnie zaproszone. Może być uznane za nietakt zaproszenie dorosłych osób wraz z rodzicami. Tacy goście powinni otrzymać propozycję przejścia z osobą towarzyszącą.

Odpowiednie sformułowania

Gdy już ustalimy listę gości i upewnimy się, że znamy nazwiska wszystkich osób możemy przystąpić do kolejnego kroku, jakim jest przygotowanie wszystkich tekstów, jakie zamierzamy umieścić na zaproszeniach ślubnych. Warto przygotować je wcześniej, by wiedzieć, ile wolnego miejsca na kartce potrzebujemy. Niektórzy decydują się na zwięzłe, krótkie sformułowania, w których zawierają datę, godzinę, miejsce ślubu i wesela oraz nazwiska gości. Inni natomiast dbają o każdy szczegół, wyszukują wierszyki albo dodają dodatkowe informacje, w których podpowiadają, w jakim stylu będzie urządzone wesele, czy też jakich prezentów oczekują najbardziej. Podczas formułowania tekstów na zaproszenia warto pamiętać o zasadach grzecznościowych. Najpierw umieszczamy imiona kobiet, później mężczyzn, np.:

Ewa i Marcin mają zaszczyt zaprosić

Sz. P. Katarzynę i Grzegorza Kowalskich.

Łamigłówki językowe? Nie przesadźcie!

Oczywistym jest, że chcecie, by Wasze zaproszenia ślubne były piękne i robiły wrażenie na wszystkich gościach. Musicie jednak uważać, by nie przesadzić z efektami. Krótkie wierszyki, w których poinformujecie o ewentualnych prośbach dotyczących prezentów – gotówka, podarunki dla dzieci z domów dziecka, karma dla zwierząt w schroniskach – są akceptowalne. W sposób delikatny i kulturalny sugerują, co by Was najbardziej ucieszyło. Nie warto jednak uciekać się do formułowania całego zaproszenia w formie wierszyka, bo dla wielu osób może on się stać po prostu… niezrozumiały. I choć nam może się wydawać, że przecież i godzina ślubu i nazwa sali weselnej od razu są zauważalne, to nie każdy gość może mieć takie samo zdanie. Dlatego też upiększenia i skromna finezja są jak najbardziej na miejscu, ale trzeba znać umiar.

Jakie zaproszenia wybrać?

Zaproszenia ślubne. O czym należy pamiętać?Tutaj mamy naprawdę szerokie pole do popisu. Możemy zamówić zaproszenia ślubne wykonywane przez rękodzielników, wybrać się do sklepu z artykułami papierniczymi/kreatywnym i znaleźć tam najbardziej odpowiadające nam egzemplarze lub nawet samemu wszystko zaprojektować i zlecić ich wykonanie drukarni. Obecnie w sklepach i hurtowniach papierniczych znajdziemy tak wiele rodzajów zaproszeń, że nie sposób zdecydować się tylko na jedne. Zachwycają fakturą, kolorystyką, rodzajem czcionki, finezyjnymi kształtami i oryginalnymi wzorami. Pomocne może być określenie się, w jakim stylu zamierzamy zorganizować wesele. Może posiadamy jakiś kolor przewodni? Jeśli wybraliśmy np. fiolet, to możemy już zawęzić swoje poszukiwania jedynie do zaproszeń ślubnych z fioletowymi akcentami.

Spotkania z gośćmi

Jednym z najdłuższych etapów organizacji wesela jest zapraszanie wszystkich gości. Odczują to szczególnie te pary młode, które decydują się na duże przyjęcie. Przed nimi nawet kilka tygodni spotkań z rodziną i przyjaciółmi, podczas których będą zapraszać na swój ślub. I chociaż osoby, które mieszkają za granicą lub wiele kilometrów od nas zazwyczaj otrzymują zaproszenie listownie, to i tak pozostaje większość osób, z którymi się spotkamy. Warto wcześniej zaplanować takie wizyty, zadzwonić do gości i umówić się na spotkanie. Pomoże nam to dobrze zagospodarować swoim czasem i dostrzec, ile tygodni w rzeczywistości potrzebujemy. Podczas wręczania zaproszenia ślubnego jest dobry moment, by poinformować o ewentualnych oryginalnych pomysłach, które pojawią się na naszym ślubie. Może zamierzamy zorganizować przyjęcie, na którym nie będzie alkoholu? Albo planujemy wesele, na którym goście będą mieli powyżej 15 lub 18 lat? To Wasz dzień, więc możecie robić to, co uważacie. Dobrze jednak powiedzieć o tym wcześniej swoim gościom.

About the author