Czym jest osteopatia i kiedy może pomóc? Osteopatia to jedna z najciekawszych a jednocześnie najmniej znanych dziedzin leczenia. Czym więc właściwie jest osteopatia, na czym polega i w jakich schorzeniach może okazać się pomocna?
Czym jest osteopatia?
Sama nazwa osteopatia może przywodzić na myśl skojarzenia z różnego rodzaju wysoce wątpliwymi “systemami leczniczymi”, takimi jak przykładowo bioenergoterapia i tym podobne. Na samym początku warto więc zaznaczyć, że osteopatia nie jest tego rodzaju kolejną formą szarlatanerii. Obecnie osteopatia jest uznawana za integralny element fizjoterapii. Tytuł specjalisty osteopaty może z kolei uzyskać jedynie osoba, która wcześniej zdobyła tytuł magistra medycyny lub też magistra fizjoterapii.
Osteopatia https://kursy-fizjoterapia.eu/ jest systemem opierającym się na bardzo ciekawych założeniach wstępnych. Zakłada się tutaj mianowicie:
- 1. Ścisłe wzajemne powiązanie pomiędzy sferą psychiczną ludzkiego organizmu a sferą somatyczną
- 2. Posiadanie przez organizm naturalnych, organicznych zdolności w kierunku autoregeneracji, przy czym owe zdolności niekiedy muszą zostać umiejętnie uruchomione lub poddane stymulacji
- 3. Możliwość przynajmniej częściowego leczenia niektórych chorób i schorzeń poprzez zastosowanie technik strukturalnych oraz funkcjonalnych
Osteopatia: jak wygląda leczenie przy użyciu tej metody?
Powyżej zarysowano różnice pomiędzy dwiema podstawowymi kategoriami technik, z których korzysta osteopatia. Chodzi mianowicie o techniki strukturalne oraz funkcjonalne. Techniki funkcjonalne są uznawane za bardziej “inwazyjne”. Praca polega tutaj umiejętnym stymulowaniu przez specjalistę głębiej położonych tkanek i/lub narządów wewnętrznych. Z kolei techniki z zakresu metod funkcjonalnych osteopatii polegają na znacznie bardziej delikatnej pracy z tkankami. W tym wypadku osteopatia ma służyć przede wszystkim leczeniu lub łagodzeniu problemów dotyczących naczyń oraz nerwów. Wiele osteopatów zaczyna swoją przygodę od studiów z zakresu osteopatii albo szukają dobrych kursów dla fizjoterapeutów, które oferują kursy dla ostepatów.
Jaki zakres zastosowań posiada osteopatia?
Ze względu na holistyczne podejście, zakładające silny związek pomiędzy sferą somatyczną a sferą psychiczną, spektrum problemów, w przypadku których pacjent może korzystać z osteopatii jest dosyć szerokie. Przynależą do niego między innymi takie problemy zdrowotne, jak:
- 1. Wady postawy
- 2. Przewlekłe bóle głowy, migreny czy bóle stawów lub mięśni
- 3. Stany przewlekłego osłabienia układu immunologicznego
- 4. Zastoje limfatyczne
- 5. Depresje, stany obniżonego nastroju oraz różne dolegliwości na podłożu nerwowym
Pozornie tak obszerne spektrum kompetencji specjalisty osteopaty może budzić wątpliwości. Praktyka dowodzi jednak, że metody lecznicze oparte na tej metodzie okazują się wysoce skuteczne. Sama osteopatia zbiera zaś pozytywne opinie wśród pacjentów. Co również warte podkreślenia, metoda osteopatyczna jest ceniona przez lekarzy oraz środowisko naukowe. System ten opiera się bowiem na przesłankach naukowych, nie zaś zbiorze twierdzeń, które z jakąkolwiek nauką nie mają nic wspólnego i są całkowicie nieweryfikowalne, jak ma to miejsce chociażby w przypadku bioenergoterapii.
W ramach procesu leczenia specjalista osteopata korzysta ponadto ze specjalistycznych technik doskonale znanych w medycynie oraz fizjoterapii. To właśnie w ogromnej mierze z tego powodu możliwość uzyskania statusu specjalisty osteopaty oraz pracy w tym zawodzie w sposób bezwzględny wymaga uprzedniego uzyskania tytułu co najmniej magistra medycyny lub fizjoterapii. Można powiedzieć, że osteopatia to specjalizacja w ramach fizjoterapii, której przedmiotem są skuteczne techniki leczenia manualnego.
Jak wygląda wizyta u osteopaty?
Przede wszystkim warto pamiętać, że udając się do gabinetu osteopaty przynajmniej w teorii powinniśmy mieć gwarancję, iż naszym zdrowiem zajmie się specjalista posiadający odpowiednie kompetencje. Co powinno przede wszystkim zwrócić naszą uwagę? Oczywiście warto sprawdzić, czy dany osteopata faktycznie posiada prawa do wykonywania tego zawodu, tj. czy dysponuje tytułem magistra medycyny lub magistra fizjoterapii. Naszą wątpliwość powinna z kolei wzbudzić sytuacja, w której osteopata oprócz samego leczenia manualnego ma w swojej “ofercie” również systemy i techniki, które nie mają nic wspólnego z rzetelną nauką, jak homeopatia, bioenergoterapia i tym podobne.
Dobrze będzie także sprawdzić, czy dany osteopata należy do TOP, czyli Towarzystwa Osteopatów Polskich, które działa w naszym kraju już od 2005 roku oraz jest częścią Europejskiej Federacji Osteopatów. Sama wizyta u specjalisty osteopaty praktycznie zawsze będzie wymagać uprzedniej diagnozy. W tym celu osteopata może zlecić wykonanie zdjęć RTG, rezonansu magnetycznego czy badań krwi. Specjalista osteopata najczęściej dysponuje również bogatą wiedzą między innymi z zakresu dietetyki. Należy więc się spodziewać, że rezultatem wizyty mogą być również zalecenia dotyczące np. zmiany trybu życia, diety itd.
Sam proces leczenia manualnego może natomiast przebiegać na wiele różnych sposobów. To od diagnozy oraz decyzji specjalisty będzie zależeć zastosowanie tej lub innej techniki. Wśród zaawansowanych technik stosowanych przez osteopatów można wskazać między innymi na terapię energetyzacji mięśni, terapię punktów spustowych, manipulacje mięśniowo-powięziowe, BLT, technikę Straina-Contrastraina, techniki miękkotkankowe oraz wiele innych. Już sama szerokość spektrum technik stosowanych w ramach osteopatii w pewnej mierze wskazuje na to, jak złożona jest to dziedzina.