Co powoduje uzależnienie od dopalaczy

Co powoduje uzależnienie od dopalaczy

Co powoduje uzależnienie od dopalaczy: dopalaczami określa się potoczną nazwę substancję o działaniu psychoaktywnym, które nie posiadają ścisłego miejsca na specjalnej liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. W związku z tym, w dalszym stopniu dopalacze nie są zakwalifikowane, jako narkotyki. Natomiast nie oznacza to, że nie są one w takim samym stopniu niebezpieczne, jak narkotyki. Ich zażywanie w wielu przypadkach prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu, a nawet do śmierci. Niestety, jest wiele osób w Polsce, które są od tych substancji uzależnione. Dlatego, w niniejszym artykule chcielibyśmy kwestię odnoszącą się do tego, co powoduje uzależnienie od dopalaczy.

Dlaczego sięgamy po dopalacze?

Dopalacze są o wiele bardziej dostępne w przeciwieństwie od narkotyków, ponieważ można je nabyć w internecie, jak również w specjalnych sklepach, które określają swoją działalność, jako sprzedaż kolekcjonerską. Natomiast każdy doskonale wie, że nikt kto kupuje dopalacze, nie nabywa ich w celach kolekcjonerskich, lecz konsumpcyjnych. Innym aspektem, dla którego wiele osób sięga po dopalacze jest to, że ich działanie jest o wiele bardziej nasilone w przeciwieństwie do tradycyjnych narkotyków. Niestety tutaj pojawia się problem, ponieważ osoba zażywająca dopalacze nigdy tak naprawdę nie wie, jak jej organizm na to zareaguje. W dopalaczach znajduje się wiele chemicznych substancji, do których można zaliczyć między innymi trutki na szczury. Dopalacze w dalszym ciągu są legalne, ponieważ ich substancje nie zostały w dalszym ciągu umieszczone w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Substancje psychoaktywne, jakimi są dopalacze potrafią bardzo szybko uzależnić. Uzależniają one organizm człowieka w jeszcze szybszym i większym stopniu, niż narkotyki.

Dlaczego uzależniamy się od dopalaczy?

Co powoduje uzależnienie od dopalaczyOd dopalaczy bardzo łatwo można się uzależnić, ponieważ substancje, które są w nich zawarte działają bardzo silnie na układ nerwowy. Czasami wystarczy wyłącznie, bądź dwie przygody z dopalaczami, aby wyczuwać potrzebę sięgania po kolejne dawki. Dopalacze powodują również szybkie uzależnienie organizmu, ponieważ pozwalają one osiągnąć taki stan emocjonalny, który jest oczekiwany przez konkretną osobę w danym momencie. To właśnie dzięki takiej tendencji, wielu młodych ludzi przestaje potrafić się bawić, jeżeli nie jest pod wpływem tych substancji. I jest to uzależnienie psychiczne. Natomiast po długotrwałym spożywaniu dopalaczy i niedostarczania organizmowi kolejnych dawek, może pojawić się również uzależnienie fizyczne. Uzależnienie fizyczne oznacza nic innego, że osoba wykazująca głód w odniesieniu do dopalaczy zaczyna odczuwać silne bóle głowy, bóle mięśni oraz stawów. Pojawia się także ogólne złe samopoczucie. Eksperymentując z dopalaczami trzeba uważać, ponieważ bardzo łatwo zatrucie organizmu. Do najgroźniejszych dopalaczy zalicza się te, które w swoim składzie zawierają alkaloidy.

Co należy zaliczyć do objawów zatrucia organizmu dopalaczami?

Jeżeli chodzi o kwestię objawów odnoszących się do zatrucia organizmu dopalaczami do należy tutaj zaliczyć przede wszystkim takie kwestie jak: pojawienie się bólów głowy o różnym nasileniu, wystąpienie odruchów wymiotnych, bóle żołądka, zaburzenia świadomości, jak również wystąpienie kłucia w klatce piersiowej oraz pojawienie się zaburzenia ciśnienia tętniczego. W związku z tym, jeżeli po zażyciu dopalaczy zauważymy u siebie jakieś z powyższych objawów powinniśmy podjąć decyzję o jak najszybszym udaniu się do lekarza, ponieważ kłucia w klatce piersiowej mogą być pierwszym symptomem możliwości wystąpienia zawału serca. Natomiast zwał serca nie jest wyłącznie jedynym skutkiem, który może wystąpić do zażyciu dopalaczy. Do innych najczęściej występujących skutków zalicza się także udar mózgu, jak również przegrzanie tkanek organizmu.

Skutki uboczne zażywania dopalaczy:

  • nadpobudliwość
  • problemy ze snem
  • zaburzenia świadomości
  • irracjonalne zachowanie
  • wystąpienie problemu z kontrolowaniem swoich emocji

Co zrobić, gdy po dopalaczach zaczynamy źle się czuć?

Dopalacze na każdy organizm mogą wpływać w różnorodny sposób, dlatego sięgając po nie, musimy się liczyć z możliwością wystąpienia niepożądanych reakcji naszego organizmu. Gdy dojdzie do takiego zjawiska musimy pamiętać, aby w pierwszej kolejności przede wszystkim: usiąść w bezpiecznym miejscu, napić się odpowiednio dużej ilości wody, jak również zachować opakowanie po dopalaczach, które się zażyło, aby lekarz mógł wiedzieć, jaki był ich dokładny skład i jak może nam w odpowiedni sposób pomóc. Ważne jest również, aby została z nami jakaś rzetelna osoba, która będzie w stanie się nami zaopiekować do momentu przyjazdu pogotowia. Jest to o tyle istotne, ponieważ po dopalaczach bardzo często nie jesteśmy w stanie kontrolować ruchów swojego ciała i możemy sobie zrobić krzywdę. Należy także pamiętać o tym, aby po zażyciu dopalaczy nie decydować się na spożycie jakichkolwiek leków, ponieważ mogą one wejść w interakcję z dopalaczami i przyczynić się do jeszcze większego pogorszenia naszego stanu zdrowia.

About the author