Dlaczego warto wykonywać ozonowanie pomieszczeń?

Dlaczego warto wykonywać ozonowanie pomieszczeń?

Dlaczego warto wykonywać ozonowanie pomieszczeń? Ozonowanie pomieszczeń w ciągu kilku minut radzi sobie z nieprzyjemnym zapachem i szeregiem niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów patogennych jak wirusy, bakterie, grzyby, drożdże. Pozytywny wynik jest długotrwały. Jaki jest sekret? Otwierając zasłonę tajemnicy, można zrozumieć zasadę działania i zakres stosowania ozonowania.

Przyjemnie jest przebywać w mieszkaniu, gdy powietrze wypełnia ulubiony zapach. Być może ktoś zauważył, odwiedzając sąsiadów, krewnych lub znajomych, że każda przestrzeń życiowa ma swój niepowtarzalny aromat, często mówiąc o uzależnieniu właściciela od perfum, tytoniu, olejków aromatycznych, smażonego jedzenia i obecności zwierząt domowych. Aby usunąć z powietrza niechciane aromaty i mikroorganizmy chorobotwórcze wystarczy wykonać ozonowanie pomieszczeń.

Ozonowanie pomieszczeń – korzyści dla zdrowia

Środki czyszczące i odświeżacze powietrza nie mogą wyeliminować większości przyczyn nieprzyjemnego zapachu. Dym tytoniowy wżera się w materiały wykończeniowe podłóg, ścian i sufitów. Meble, tkaniny, dywany, a nawet rzeczy osobiste mieszkańców są przeszyte tytoniem. Proszek do prania pomaga, ale podczas suszenia rzeczy w pomieszczeniu, opanowanym przez ten zapach, pranie traci świeżość. Po ozonowaniu pomieszczeń, nie ma w nich wirusów, bakterii i drobnoustrojów odpornych na działanie ozonu, który działa w ciągu kilku sekund. Ozon przenika do wszystkich trudno dostępnych miejsc i ukrytych wnęk. Pozostały ozon szybko przekształca się w tlen i staje się nieszkodliwy.

Gdzie należy wykonywać ozonowanie?

Osobno należy powiedzieć o pokojach w hostelu, gdzie kuchnia, korytarz, łazienka i toaleta są wspólne. Opary z kuchni, w której, na co dzień mieszkańcy różnych pomieszczeń smażą, gotują, pieką, chętnie przenikają do wnętrza domu, osadzając się na ścianach, meblach i pozostawiając ich aromat. W takich mieszkaniach panują warunki wysokiej wilgotności, która współistnieje z pleśnią, jeśli nie zostaną podjęte środki dotyczące okresowej dezynfekcji. Powodów, które tworzą wyjątkowy zapach w każdej przestrzeni życiowej, czy to w mieszkaniu czy domu, można wymieniać w nieskończoność. Czyszczenie i dezynfekcja na mokro chemią gospodarczą nie zmieni aromatu. Odświeżacze powietrza lub zapachy na bazie olejków eterycznych tylko potęgują zapach lub na chwilę go maskują. Znany jest skuteczny sposób na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu raz na zawsze. Bez poświęcania osobistego czasu, wysiłku i dużych pieniędzy, jak przy próbie wyeliminowania zapachu za pomocą remontów, co również pozostawia nie zawsze przyjemny efekt (zapach materiałów budowlanych, farby, kleju itp.). Ozon jest substancją uniwersalną w życiu codziennym i decyzja o wykonaniu ozonowania pomieszczeń jest optymalna.

W przestrzeni życiowej jest wystarczająco dużo innych źródeł troski o mieszkańców:

  • Mikroby.
  • Bakteria.
  • Pleśń.
  • Saprofity.
  • Wirusy.
  • Alergeny.

Większość wymienionych przedstawicieli patogennej mikroflory nie jest widoczna bez wielokrotnego powiększenia. Ale żyją, rozmnażają się, umierają i pozostawiają produkty przemiany materii, które mogą dostać się do ludzkiego organizmu i szkodzić zdrowiu. Stąd astma, alergiczne wysypki skórne, nieżyt nosa, niekończący się kaszel i swędzenie ciała. Wielu właścicieli mieszkań kupuje nowoczesne gadżety, które obiecują, że ich dom będzie czysty i bezpieczny:

  • Jonizatory powietrza.
  • Domowe ozonatory.
  • Lampy kwarcowe.

Dlaczego warto wykonywać ozonowanie pomieszczeń?Ale te urządzenia nie są w stanie zapewnić stuprocentowej sterylności pomieszczenia i świeżości powietrza, ponieważ ich moc lub stężenie wytwarzanych substancji nie wystarcza do całkowitego zniszczenia niektórych przedstawicieli patogennej mikroflory. Poważna dezynfekcja wymaga silnego środka utleniającego, takiego jak ozon, który nie pozostawia szans na żadne zarazki, wirusy, bakterie, a nawet zarodniki pleśni. Do ozonowania pomieszczeń musi być wykorzystany profesjonalny ozonator, który wytwarza ozon w wysokim stężeniu, który stanowi zagrożenie dla każdego obiektu organicznego.

Zasada działania ozonizatora

Ozonator to generator ozonu stosowany do usuwania zapachów oraz dezynfekcji wody i powietrza. Aby szczegółowo zrozumieć zasadę działania tego urządzenia, trzeba zacząć od gazu, który uwalnia. Cząsteczka ozonu (O 3) składa się z cząsteczki tlenu (O 2) i innego atomu tlenu (O). Atom może oderwać się od głównej cząsteczki O 2 i dołączyć do innych cząsteczek, zmieniając ich skład chemiczny. Tak więc w trakcie reakcji ozon usuwa zapachy, niszczy zanieczyszczenia, wirusy, bakterie. W dezynfekcji O3 jest znacznie skuteczniejszy niż chlor, dlatego służy do dezynfekcji powietrza i wody. Ponadto uważa się, że ozon usuwa pleśń, a nawet roztocza. Z grubsza rzecz biorąc, produkcja ozonu w urządzeniu opiera się na zasadzie burzy. Urządzenie pochłania tlen z powietrza i powoduje silne wyładowanie elektryczne. To wyładowanie elektryczne umożliwia tlenowi przegrupowanie i utworzenie O3. Gaz następnie wydostaje się z urządzenia do powietrza lub wody. Kiedy gaz reaguje, przyczepia się do cząsteczek zanieczyszczenia i niszczy ich strukturę. 

About the author