Koszt prania wykładzin i dywanów – czy jest wysoki?

Koszt prania wykładzin i dywanów – czy jest wysoki?Warto przynajmniej dwa razy w roku gruntownie posprzątać swoje mieszkanie. Do takich porządków zalicza się także pranie wykładzin i dywanów, a także tapicerek. Dbanie o czystość jest ważne nie tylko z względów estetycznych oraz celem odświeżenia mieszkania. Jest to istotne przede wszystkim ze względu na alergeny, bakterie oraz roztocza, które zalegają w materiałach. Czy pranie wykładzin i dywanów na własną rękę jest opłacalne? Czy może lepiej zamówić serwis sprzątający bądź zdecydować się na skorzystanie z usług pralni? Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się, ile może kosztować odświeżenie różnorakich tapicerek, wykładzin oraz dywanów. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Pranie materaca – ile to kosztuje?

Łóżko jest siedliskiem alergenów, plam oraz roztoczy – nie są nimi wbrew pozorom tylko kanapy oraz fotele. Wyczyszczenie materaca jest usługą, której koszt może wynieść od 90 do 120 złotych w przypadku materaca dwuosobowego. Natomiast za odświeżenie materaca jednoosobowego bądź dziecięcego zapłacimy od 60 złotych. Cena najczęściej zależy od tego, w mieście jakiej wielkości wykonywana jest usługa.

Jaki jest koszt prania dywanów?

Pranie wykładzin i dywanów nie jest tanią usługą. Koszt wyprania dywanu może różnić się w zależności od jego wielkości oraz rodzaju. Firmy zajmujące się wykonywaniem takich usług naliczają opłaty za metr kwadratowy oczyszczonej powierzchni https://montazwykladzin24.pl/czyszczenie-i-konserwacja-wykladzin/. Najniższy koszt jest w przypadku dywanów bawełnianych i akrylowych – wynosi średnio od 9,50 do 13 zł za metr kwadratowy. Droższe jest odświeżanie dywanów wełnianych oraz kaszmirowych, ponieważ wymaga to zastosowania środków czyszczących odpowiednich dla najbardziej delikatnych włókien. O wiele droższe jest pranie modeli z długim włosem typu shaggy. Cena za czyszczenie metra kwadratowego takiego dywany wynosi do 17 – 20 złotych za metr kwadratowy. Oczywiste jest, że w mniejszych miastach zapłacisz nieco mniej – w granicach 13 – 15 zł za metr kwadratowy.

Czasem odplamianie wliczone jest w cenę całkowitego czyszczenia, jednakże w przypadku sporych i ciężkich do usunięcia plam koszt może zostać zwiększony nawet o 5 zł za metr kwadratowy więcej.

Wiele firm oferuje także dodatkowe usługi dla właścicieli zwierząt oraz alergików, takie jak:

  • usuwanie sierści oraz włosów (około 3 złote za metr kwadratowy),
  • usuwanie nieprzyjemnych zapachów (6 złotych za metr kwadratowy),
  • dezynfekcja dywanu (około 6 złotych za metr kwadratowy).

Oprócz tego dywan może zostać poddany impregnacji. Dzięki temu zostaje on zabezpieczony przed plamami oraz wilgocią. Ta dodatkowa usługa kosztuje średnio około 5 – 6 złotych za metr kwadratowy.

Do całkowitego kosztu czyszczenia często jest doliczany także koszt za dojazd pracowników firmy do miejsca zamieszkania. Może wynieść od 15 złotych do nawet 30 złotych w zależności do odległości od przedsiębiorstwa. Zdarza się, że niektórzy usługodawcy pomniejszają tę kwotę w zależności od tego, jak duże jest składane zamówienie. Sporo osób decyduje się też na samodzielny dowóz dywanów do firm. Warto powierzyć pranie wykładzin i dywanów w profesjonalnej firmie.

Czyszczenie tapicerki – ile to kosztuje?

Ludzie często decydują się na wymianę mebla na nowy, wtedy gdy tapicerka jest mocno zabrudzona. Jednakże zamiast wyrzucać sprawny mebel, wystarczy wyczyścić mającą swoje lata tapicerkę. Koszt wyczyszczenia całej sofy bądź kanapy waha się od 80 do 90 złotych. Jeżeli jednak będzie to narożnik cena może wynieść nawet 150 złotych. Odświeżenie obicia fotela wynosi od około 30 – 40 złotych, a krzesła – o 10 do 13 złotych więcej w zależności od tego, w jakim miejscu znajduje się tapicerka. Czyszczenie puf to koszt zazwyczaj 15 – 25 złotych za sztukę.

Jeżeli materiały są delikatne (takie jak aksamit bądź jedwab) albo mocno poplamione, koszt wykonania usługi wzrasta. Są one ustalane indywidualnie, a klient zostaje poinformowany o kosztach wykonania usługi.

Mycie tapicerki skórzanej – koszt

Koszt odświeżenia skórzanych mebli to około 30 – 60 złotych w przypadku foteli i 90 – 120 złotych jeżeli czyszczone są sofy. Natomiast dla narożników cena czyszczenia zaczyna się od 60 złotych. Dodatkowa impregnacja zwiększa koszty o około 40 – 50 złotych w przypadku niewielkich mebli oraz o około 70 – 80 złotych w przypadku sporych kanap.

Ile kosztuje pranie wykładziny dywanowej?

Pranie wykładzin i dywanów może wynieść więcej lub mniej między innymi w zależności od wielkości czyszczonej powierzchni. Średnia cena czyszczenia metra kwadratowego wykładziny dywanowej jest mniejsza niż koszt prania metra kwadratowego dywanu. Odplamianie wlicza się najczęściej w cenę usługi, jednakże nie zawsze utrwalone plamy i przebarwienia znikną w całości. Firmy zajmujące się czyszczeniem stosują różnego rodzaje odplamiacze, które potrafią usunąć nawet uporczywe zabrudzenia po kawie, winie, smarach, olejach czy smołach. Zanim rozpocznie się odplamianie, zazwyczaj sprawdza się działanie danego specyfiku na mniejszej powierzchni, aby mieć pewność, że jego zastosowanie nie spowoduje zniszczenia włókien bądź odbarwienia dywanu.

About the author