Obecny rynek pracy

Obecny rynek pracy

Obecny rynek pracy w kraju stale się zmienia i jest bardzo dynamiczna. Sytuacje, które mają miejsce w całym kraju mają duży wpływ na jego wygląd i mogą decydować o zatrudnieniach. Zwłaszcza dla młodych osób, sytuacja na rynku pracy oraz jego wygląd mają kluczowe znaczenie, ponieważ często jest to istotny argument w rozmyślaniach nad wyjazdem do pracy za granicę. Coraz częściej spotykani pracownicy ze Wschodu, a także sytuacja polityczna i ekonomiczna, to jedne z wielu elementów wpływających na obecny charakter rynku pracy.

Pierwsza praca

Cała kariera zawodowa zawsze rozpoczyna się od pierwszego kroku, czyli najczęściej pracy zaraz po zakończeniu pewnego etapu edukacji. Szanse na zdobycie wymarzonej pracy na całe życie w takim momencie życia są raczej małe. Jednak błędnym jest przekonanie, że to pracownicy ze Wschodu są powodem takiego stanu. Przede wszystkim niewiele firm i pracodawców jest skłonnych do zatrudniania młodych i jeszcze niedoświadczonych osób na ważnych oraz odpowiedzialnych stanowiskach. Dlatego też pierwsza praca jest najczęściej jedynie zajęciem mającym na celu przynieść określone korzyści finansowe i być pierwszą pozycją w CV podczas dalszego poszukiwania pracy. Pracownicy ze Wschodu mogą być jednymi ze współpracowników w tego typu pierwszych pracach i jednocześnie nie muszą stanowić zagrożenia w dalszym budowaniu swojej kariery. Niewielu pracodawców o wysokiej renomie o

raz dynamicznym rozwoju firmy, decyduje się na zatrudnianie imigrantów ze względu na ich pochodzenie oraz często brak wykształcenia. Pierwsza praca jest także często bardzo ważną lekcją, dzięki której można poznać swoje mocne oraz słabe strony jako pracownika. Możliwość analizy własnych umiejętności, daje szanse na ich rozwijanie i zwiększenie swoich szans na rynku pracy.

Częste zmiany i elastyczność

Wchodząc na rynek pracy w obecnych czasach, nawet posiadając dobre wykształcenie, należy być elastycznym i gotowym na przystosowywanie się do nowych rzeczy. Nawet pracownicy ze Wschodu decydujący się na podejmowanie pracy, mają świadomość, że czasem będą musieli zmieniać miejsca pracy w poszukiwaniu lepszych warunków oraz zarobków. Posiadanie jednej, stałej pracy przez całe życie było oczywistością wiele lat temu. Jednak w obecnym świecie, gdzie na rynku pracy pojawia się coraz więcej nowych firm, oferujących różnorodne stanowiska, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dynamiczność rynku pracy może być także ogromnym plusem, ponieważ pozwala na dokonywanie zmian zawodowych i polepszanie swoich zarobków. W przypadku niezadowolenia z obecnej firmy, współpracowników lub wysokości zarobków, można w krótkim czasie dokonać skutecznej zmiany i rozpocząć pracę na nowym i atrakcyjniejszym stanowisku. Czasem jednak częste zmiany nie wynikają z chęci podejmowania nowych obowiązków przez pracownika. Wielu pracodawców mając świadomość obecnej sytuacji na rynku pracy, samemu podejmuje decyzje o dużych zmianach oraz rotacjach w firmie. Najczęściej wynika to z chęci znalezienia pracowników o większej wiedzy i umiejętnościach, którzy będą według nich lepiej radzili sobie na określonych stanowiskach. Natomiast pracownicy ze Wschodu często pracują w jednej firmie jedynie kilka miesięcy ze względu na uregulowania prawne i długość pozwolenia na pracę i przebywanie w kraju.

Zarobki i charakter pracy

Obecny rynek pracy przyjął całkiem nową, niespotykaną wcześniej rozbieżność i różnorodność pod względem wysokości zarobków oraz charakteru wykonywanej pracy. Osoby, które są ambitne i otwarte na nowe możliwości mogą skutecznie dążyć do polepszenia swojej sytuacji finansowej. Ważne, aby się nie poddawać i starać się zdobywać nowe umiejętności, a następnie skutecznie wykorzystywać je podczas wykonywania zawodowych obowiązków. Wiele osób, które pragną osiągnąć życiowy sukces podejmuje się dodatkowych zajęć i zleceń, dzięki czemu zyskują dodatkowe źródła dochodów. Jest z pewnością również krok w stronę budowania poczucia bezpieczeństwa, ponieważ utrata jednego z tych źródeł nie wpędza od razu w poważne tarapaty finansowe i duży stres związany z poszukiwaniem nowej pracy. Charakter pracy również bywa bardzo różnorodny i coraz więcej osób wykonuje swoje obowiązki zawodowe w sposób całkowicie zdalny. Natomiast inni, na przykład pracownicy ze Wschodu pracują w trybie zmianowym, dzięki czemu wiele fabryk oraz przedsiębiorstw produkcyjnych, może działać nieustannie i wytwarzać swoje produkty. Umowy, które oferowane są przez wielu pracodawców również bywają bardzo różnorodne. Już od dawna umowa o pracę nie jest jedynym i najlepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim umowy o znacznie bardziej elastycznym charakterze dają szansę pracownikom na realizowanie się w więcej niż jednej pracy oraz znacznie większą elastyczność, na którą nie można pozwolić sobie w pracy o charakterze stałym. Najważniejsze to dbać o swoje interesy i podejmować się zajęć, które są satysfakcjonujące, a także nie wymagają wielu poświęceń i wyrzeczeń niezgodnych z indywidualnymi możliwościami oraz wiedzą.

About the author