Projektowanie stron internetowych

Projektowanie stron internetowych

Projektowanie stron internetowych — sposoby zarabiania pieniędzy dzięki projektowaniu witryn internetowych. Około trzech czwartych Polaków ma stały dostęp do internetu. Na całym świecie jest więcej osób z dostępem niż bez dostępu. Przekłada się to na miliardy istniejących stron internetowych, forów, blogów, wszystkiego, co można umieścić w sieci, w tym oferty sklepów cyfrowych. Nic dziwnego, że projektowanie stron internetowych dla tych wszystkich osób jest niezwykle pożądaną czynnością.

Jak więc wygląda praca projektanta stron internetowych i kim dokładnie są ci ludzie? Na polskim rynku funkcjonują pewne stereotypy dotyczące różnych zawodów. Jednym z nich jest stereotyp ludzi, którzy zajmują się tak zwanym działem IT lub działem informatyki. Od takich ludzi zwykle oczekuje się, że będą wiedzieć wszystko. Jednak to może zadziałać dla Ciebie.

Jeśli chodzi o projektowanie stron internetowych jako webmasterzy, możemy zostać zatrudnieni na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest oczywiście praca na stałe, która jest bardzo popularna wśród osób ceniących sobie stabilność pracy, spokój i jasne obowiązki. Wiele firm oferuje szczególnie bogaty towar, w którym mogą zatrzymać w swojej firmie kadrę IT i tam stworzyć spójny i wydajny system informatyczny. Wadą tego rodzaju zatrudnienia jest niewątpliwie ograniczenie wolności i swobód, które bardzo łatwo uzyskać pracownikom wolnorynkowym w branży IT. Oprócz projektowania stron internetowych szef często wymaga od nas eksperckiej wiedzy z zakresu grafiki komputerowej lub umiejętności wprowadzania treści, a to zupełnie inne dziedziny.

Projektowanie stron internetowych
Projektowanie stron internetowych

W przypadku pracy jako freelancer, czyli mówiąc po polsku freelancer, będziemy mieli do czynienia z ciekawszym modelem pracy. Zaprojektowanie strony internetowej może być kwestią naszego osobistego zamówienia, gdzie będziemy wybierać spośród szerokiej gamy produktów dostępnych na polskim rynku. Prawie każdy potrzebuje strony internetowej dla siebie, od pszczelarzy amatorów po rozwijające się firmy. Jeśli sklep chce ustawić opcję karty lojalnościowej, ktoś na stronie musi zaimplementować ramkę okna logowania i przygotować bazę klientów. Prawie każda drobna zmiana wymaga interwencji webmastera, więc nigdy nie będą narzekać na brak zamówień.

Ale co z barierą wejścia? Ile trzeba wiedzieć, aby na stałe zajmować się projektowaniem stron internetowych i czerpać z tego korzyści finansowe. Po pierwsze, ważne są podstawowe zdolności, obejmujące tak trywialne możliwości, jak budowa wydajnego pola. Klienci przynajmniej będą wymagać, abyśmy odnaleźli się w językach, które były przed nami, często korzystając z własnych rozwiązań zamiast gotowych frameworków aplikacji i bibliotek narzędzi. Projektowanie stron internetowych wymaga czegoś więcej niż zrozumienia własnej pracy.

Prowadzenie usługi zdalnie przez Internet zdecydowanie się opłaca. To pozwoli nam wybierać zamówienia z dowolnego miejsca na planecie zgodnie z naszymi możliwościami, intencjami i chęciami. Niestety, jeśli chodzi o naukę, to bardzo wymagający zawód. Rynki związane z elektroniką, językami programowania, technologiami wykorzystywanymi w organizacjach biznesowych, wszystko to zmienia się z dnia na dzień. Chociaż nie potrzebujemy ogromnej wiedzy, aby zacząć działać na rynku, potrzeba ciągłego szkolenia, aby się jej trzymać.

Projektowanie stron internetowych to nie tylko czynność. Musimy także świadczyć przynajmniej podstawowe usługi z zakresu grafiki komputerowej, jeśli chcemy być konkurencyjni na rynku pracy. Choć jest to zupełnie inna dziedzina niż inni specjaliści, klienci często proszą nas o pokazanie im czegoś więcej niż tylko szkieletu strony internetowej. Prostota i piękno wykonania pozwalają nam sprostać tym wyzwaniom.

Sposoby zarabiania pieniędzy na projektowaniu witryn

Aktualne statystyki w Polsce pokazują, że programiści zarabiają od 200 000 do 400 000 zł rocznie. Liczby te należy jednak brać przez pryzmat zimnych kalkulacji. Zgodnie z zasadą Pareto tylko niewielki procent programistów zarabia więcej niż ta kwota, większość nie, a więc mieści się w średniej. Mimo to dochód z samego zaprojektowania strony internetowej dla firmy w Polsce jest bardzo atrakcyjny.

Ostatnim i najważniejszym elementem pracy webmastera jest znajomość języka. Kraje takie jak Polska czy Indie znane są z oferowania relatywnie tanich usług. Nie powinno to w żaden sposób urazić niezależnych projektantów stron internetowych. Niezależnie od tego, praca jest często wykonywana w języku obcym, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozszerzyć swoje usługi poza granice kraju. Zarobki z zamówień zagranicznych mogą być wielokrotnie większe niż z zamówień krajowych.

Dlatego projektowanie stron internetowych może być bardzo wszechstronną działalnością. Będzie pasować laikowi, który chce otrzymywać drobne, dodatkowe zlecenia lub wykonywać usługi escrow w najbliższym regionie lub sieci. Początkujący profesjonaliści mogą tu również znaleźć stałą pracę, która przynosi dobre dochody.

About the author